14.07.2025 17:37
14.07.2025 13:08
Barevné kroje, tanec i tradice. Klatovy žily folklorem – FOTKY
14.07.2025 8:46
Plzeň zaplavily Corvetty. Podívejte se na FOTKY z mezinárodního srazu
Se sýci spadl strom, zachránili je ochranáři z Rokycan
Rokycanští zvířecí ochranáři museli opět zasahovat. Zachraňovali opeřence, se kterými spadl strom ještě před tím než stačili vylétnout z hnízda!
Plné ruce práce měli rokycanští ochranáři zvířat. Zachraňovali mláďata sýce, která nestačila vylétnout z hnízda, protože s nimi spadl strom! Sýci se pomalu ze šoku vzpamatovávají.
"Se sýci se zřítil strom, ve kterém pobývali. Stalo se tak bohužel těsně před jejich vylítnutím," vysvětluje Pavel Moulis z ČSOP Rokycany.Záchranáři rozjeli okamžitě akci a o sýce se postarali. "Okamžitě se započalo s jejich případným umístěním k náhradním rodičům, neboť návrat zpět na hnízdní lokalitu nebyl možný," doplnil Pavel Moulis.
O sýci
Sýc rousný je svrchu hnědý s bílým skvrněním a světlým pruhem při kořeni křídla, jehož rozpětí se pohybuje v rozmezí 50 až 62 centimetrů. Spodina těla je bělavá, hnědě pruhovaná. Závoj je světlý, černě ohraničený, duhovka jasně žlutá, zobák žlutý a peří na nohou bílé. Obě pohlaví jsou zbarvena podobně, mladí ptáci jsou převážně čokoládově hnědí. Hmotnost samců se pohybuje mezi 95 až 110 g, samic mezi 120 až 210 g. U nás hnízdí zejména v horských oblastech, proniká však i do nižších poloh, přičemž žije hlavně v rozlehlých starých jehličnatých lesích. Místy však osidluje i čistě listnaté porosty. Loví především drobné hlodavce, zvláště myšice, menší ptáky a příležitostně i hmyz. Hnízdí 1x, výjimečně i 2x ročně v dutinách stromů vytesaných datlem nebo žlunou, případně i ve vyvěšených budkách. Podestýlkou bývá jen vrstva ze zbytků kořisti a vývržků. Snůška čítá 4 až 7 čistě bílých vajec o velikosti 32,5 x 26,5 mm. Inkubační doba trvá 26 až 27 dnů. Na vejcích sedí pouze samice, které samec přináší do hnízda potravu. Většinou sám obstarává potravu i pro mláďata, kterou u vchodu nebo v dutině předává samici. Mláďata hnízdo opouští obvykle po 30-35 dnech, což je i přibližné stáří našich sýců.
foto archiv ČSOP a Pavel Moulis
Chcete podpořit ochranáře zvířat?
Zaujala Vás činnost rokycanských ochránců přírody ? Pak jim můžete pomoci.
Odešlete dárcovskou sms zprávu ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777 / cena DMS je 30,- Kč, příjemce Vaší pomoci obdrží 27,- Kč / nebo zašlete finanční dar na číslo účtu 33553322/0800, variabilní symbol 29/01.
Jedná se o podporu veřejné sbírky ´Zvíře v nouzi´ vyhlášené Českým svazem ochránců přírody. Úkolem sbírky je zajištění dostatečného množství finančních prostředků na činnost záchranných stanic působících v České republice. Stanice jsou sdruženy v projektu ´Národní síť stanic pro handicapované živočichy´ , který nemá ve světě obdoby. Bez pomoci veřejnosti by bylo těžké v činnosti stanic pokračovat, neboť státní dotace pokrývají jen část nákladů.