Důchodci jsou nepoučitelní. Stále se nechávají "dobrovolně" okrádat!

17.10.2014 13:08

Senioři z Plzeňského kraje stále podléhají "fintám" podvodníků, kteří se z nich různým způsobem snaží vylákat peníze. QAP.CZ přináší svědectví jedné z obětí...

Still1017_00002
Still1017_00000Still1017_00001Still1017_00002

Senioři z Plzeňského kraje stále podléhají "fintám" podvodníků, kteří se z nich snaží různým způsobem vylákat peníze. Právě důchodci jsou totiž ochotni uvěřit vymyšleným legendám a cizí osoby si často pustí přímo do bytu. Jsou na to prostě zvyklí.

"To víte, to jsme my, důchodci. Za nás to prostě bylo tak, že jsme se všichni znali. Všichni jsme si věřili a pomáhali si vzájemně, nikde se nezamykalo. Já jsem se začala doma zamykat až loni, když nám vykradli sklep," svěřila se starší žena z Tachovska. I ona bydlí v obci Velké Dvorce, kde podvodníci obrali starší manželský pár o jejich celoživotní úspory. Stačila jim k tomu jednoduchá finta. Mladá dvojce přijela před dům 72letých důchodců a požádala, zda si u nich na dvoře může zaparkovat své auto. Důchodci svolili. Z auta pak vystoupila mladá žena a pod záminkou použití toalety se starým lidem vloudila do domu. Pak šlo všechno ráz na ráz. "Dvojice vylákala od starších manželů 48 tisíc korun. Chtěli je údajně půjčit na odtažení jiného, rozbitého auta," sdělila nám mluvčí krajských policistů Jana Tomková. Pachatelům hrozí za přečin podvodu až dva roky věžení, ani to je ale neodrazuje.

Zloděj z Lestkova byl ještě otrlejší...

82letá paní Marie z malé vesničky Lestkov na Tachovsku půjčila peníze svému "známému".  Když před domem zálévala záhon, oslovil jí mladý muž. Prý jí tykal a říkal jí křestním jménem. "On mi povídá: ahoj Maruško, jak se máš? Já tě znám a znám Helenku. Tak jsem si myslela, že je to syn nebo vnuk mé známé," vypráví okradená seniorka.

Krátce na to pozvala muže do svého domu a nabídla mu kávu. "On jí nechtěl. Řekl mi, že si přišel pro peníze, že určitě nejaké mám. Prý je potřebuje na dům na Šumavě, že když ho nezaplatí, tak mu seberou střechu nad hlavou. Slíbil, že mi je za dva týdny vrátí," popisuje paní Marie. Seniorka tedy šla a z šuplíku vyndala peněženku se všemi svými úsporami a předala muži 80 tisíc korun. Až když odešel, tak ženě došlo, že muže vůbec nezná a své peníze už neuvidí.

"Senioři by měli být velmi opatrní při jednání s neznámými lidmi. Často se stává, že podvodníci vylákají peníze pod záminkou půjčky, výhodné koupě nebo různého nedoplatku. Cizí osoby by rozhodně neměli v žádném případě pouštět do domu," varuje Tomková

Na pomoc seniorům vyrazil i Plzeňský kraj

Už v roce 2011 připravil Plzeňský kraj projekt s názvem Informovaný senior. Cílem je seznámit občany s nejčastějšími typy trestné činností páchané na seniorech. Vedení, kterékoli obce v Plzeňském kraji, si může objednat speciální lektory, kteří pro seniory připravují sérii přednášek. Tady se důchodci dozví nejen to, jak nenaletět podvodníkům, ale i možnosti uložení peněz, nebo se naučí základní prvky sebeobrany.

FOTO: redakce

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT