13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Podvodníci na internetu řádí! Na Tachovsku mají 13 případů za poslední týdny!
Podvodníci na internetu udeřili se vší silou. Jen na Tachovsku řeší policie za poslední týdny 13 případů, kdy lidé přišli o své peníze, ale objednanou věc nedostali. S blížícími se vánoci a objednáváním dárků bude podvodů přibývat.
Podvodníci, kteří lákají z lidí peníze přes internetové aukční a inzertní servery, budou mít zase žně. Lidé už pomalu ale jistě začínají objednávat dárky k vánocům a podvodů tak stoprocentně přibyde. Doslova sérii podvodů už teď řeší policisté na Tachovsku.
Během posledních týdnů už mají na stole policisté na Tachovsku 13 případů, kdy si lidé objednali nejrůznější zboží na internetu, zaplatili, ale nic nedostali. "Poškození na nepoctivé prodejce naráží na různých inzertních či aukčních serverech, kde je zboží často prodáváno za velmi výhodné ceny. Už podezřele nízká cena zboží může být pro kupujícího signálem k tomu, aby byl při jeho výběru obezřetnější.Scénář policisty evidovaných případů je obdobný – poškozený za vybrané zboží zaplatí předem, zboží buď nedostane vůbec, nebo mu prodejce pošle zcela nehodnotnou věc či prázdnou zásilku," říká policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.
Podvodníci nelákají jen na mobily a elektroniku. Žena přišla o tisíce, když chtěla koupit dětský kočárek!
"Policisté z obvodního oddělení v Konstantinových Lázních například přijali oznámení od 30leté ženy, která jim uvedla, že si na jednom internetovém portálu podala inzerát s tím, že koupí dětský kočárek. Na inzerát reagovala prodávající, která kočárek nabízela za 2 300 korun. Poškozená jí tedy dohodnutou částku zaslala na účet, avšak do současné doby kočárek neobdržela a prodávající na emaily nereaguje," popisuje jeden z případů mluvčí policie.
Podobný postup se opakuje ve většině případů. U drobnější elektroniky nebo mobilů se stává i to, že lidé sice balíček dostanou, ale v něm není nic, nebo něco úplně jiného, co nemá žádnou hodnotu. V minulosti se objevovaly případy, kdy místo mobilu dorazily v balíčku brambory nebo kámen. A to tehdy, když si lidé nechali věci zaslat na dobírku. "V tomto případě se ihned dostavte na pobočku pošty, kde s vámi vedoucí pošty sepíše zápis, se kterým co nejrychleji přijďte na policii. Na základě toho s vámi policisté sepíší záznam o přijatém oznámení a vydají příkaz k zadržení věci, na základě kterého pošta prodávajícímu pozastaví vyplacení částky," dodává Dagmar Jiroušková.
Všem, co rádi nakupují z pohodlí svého domova a využívají k tomu různé inzertní či aukční portály, proto policisté radí:
- zboží nakupujte jen u ověřených prodejců a pročítejte si recenze,
- nenechte se nalákat podezřele nízkou cenou zboží,
- nakupujte raději tam, kde v případě podvodného prodeje můžete provozovatele portálu požádat o náhradu vzniklé škody
- u neověřených prodejců neplaťte za zboží předem
FOTO: ilustrační