Auto CB ŠKODA nový SUPERB

26. dubna je smutné výročí výbuchu v Černobylu

26.04.2010 10:29

Na dnešní den připadá 24. výročí výbuch jednoho z reaktorů jaderné elektrárny v Černobylu. Ukrajina házela vinu na tehdejší neškolené dělníky. Katastrofa zasáhla i naši republiku a to radioaktivním mrakem, který se právě na májové průvody 1. května dostavil i nad naši republiku.

Na 26. dubna připadá smutné výročí, které nám připomíná výbuch jednoho z reaktorů v ukrajinském Černobylu. Za viníky nehody prohlásila Ukrajina v roce 1986 pracovníky reaktoru, kteří nebyli dostatečně vyškoleni. Během testu byl navíc vypnut systém pro chlazení jádra, který by byl zřejmě schopen zachytit velké množství páry, která způsobila výbuch.

K výbuchu čtvrtého reaktoru jaderné elektrárny došlo 26. dubna 1986 v 01:23 místního času. Během riskantního pokusu tehdy došlo k přehřátí a následné explozi reaktoru. Exploze odtrhla víka reaktoru a do vzduchu se uvolnil radioaktivní mrak, který postupoval západní částí tehdejšího Sovětského svazu, východní Evropou a Skandinávií. Byly kontaminovány rozsáhlé oblasti Ukrajiny, Běloruska a Ruska o rozloze asi 150 tisíc čtverečných kilometrů. Prvotní exploze si vyžádala životy jen dvou lidí. Až celých 24 hodin po explozi a úniku radioaktivních látek byla nařízena evakuace sousedního města Pripjať. Zcela vylidněna byla oblast do 30 kilometrů kolem Černobylu, která je i dnes neobydlená. Radioaktivní látky však způsobily mutace v genech některých zvířat a zcela zničily vegetaci kolem elektrárny.

Při výbuchu došlo k uvolnění více než sta různých radioaktivních látek jako je plutonium, stroncium, cesium a další, z nichž některé zůstávají v půdě až třicet let. Tyto látky způsobují leukémii, rakovinu jater a zejména rakovinu štítné žlázy u dětí a dospívajících. Podle odborníků byl výbuch Černobylu 400krát silnější než jaderná bomba shozená na Hirošimu. Podle ukrajinských úřadů zemřelo v období následujícím po výbuchu asi 25 tisíc likvidátorů, kteří byli pověřeni zakrytím reaktoru silnou vrstvou betonu.

Elektrárna byla uzavřena v roce 2000 kvůli praskajícímu betonovému krytu. Uzavření reaktoru do dalšího železného pláště má být doknčeno do roku 2012.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA  JSA příslušenství