Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

19.05.2024 16:02

Bouralo se na dálnici D5, auto narazilo do svodidel na km 114 ve směru na Prahu. Jeden pruh je neprůjezdný.

Další nehoda je u Chotíkova na silnici 20, střetla se dvě auta. Nehoda je bez zranění

Americká ulice by se mohla o první srpnové noci otevřít všem automobilům

21.04.2023 11:03

Rada města Plzně odsouhlasila změnu dopravního režimu na Americké v Plzni. Pokud ji schválí zastupitelé, vrátí se od 1. srpna za určitých podmínek na Americkou individuální automobilová doprava.

americká

Rada města Plzně odsouhlasila zásadní změnu. Na Americké ulici by mohl začít platit nový režim. Od 20 hodin večer do 5 hodin ráno by se ulice otevřela všem autům, přes den by byla omezení o něco přísnější než dosud.

„Naším cílem je zachovat hladký průjezd MHD v dopravních špičkách a současně ulevit řidičům osobních automobilů v době, kdy se netvoří zácpy. Díky tomu nemusíme zbytečně vynakládat veřejné prostředky na palivo a elektrickou energii u stojících autobusů a trolejbusů v kolonách. Roční úspora činí zhruba 30 milionů korun. Tyto peníze jsme přímo vložili do slev na jízdné pro studenty a na MHD zdarma pro seniory od 65 let věku,“ řekl primátor Plzně Roman Zarzycký.

Nová pravidla budou přísnější a bude pro policii i snazší jejich dodržování kontrolovat. Výjimku povolující průjezd úsekem ve směru ulic Goethova – V Šipce budou mít již jen autobusy/trolejbusy, zásobování na Americké třídě, vozidla policie a IZS. Ubydou tedy vozidla taxi a ostatní dopravní obsluha, která bude možná jen ve směru od Klatovské třídy. Dopravní obsluha Tylovy ulice (v prvním bloku mezi Klatovskou a ulicí kardinála Berana) bude muset využívat průjezd ulicí V Šipce.

Americká ulice se automobilové dopravě uzavřela předloni 1. září.

Vozidla od té doby nesmí projíždět úsekem od Škroupovy ulice po Resslovu ulici, v opačném směru od Goethovy ulice po ulici v Šipce.

Cílem uzavření Americké bylo zklidnit významnou městskou třídu, zlepšit podmínky pro pěší, cyklodopravu a zejména pak pro městskou hromadnou dopravu, která nabírala při průjezdu Americkou mnohaminutová zpoždění.

„Přínos opatření pro zkvalitnění provozu MHD je nepopiratelný. Maximální zdržení spojů se z původních 16 minut snížila na pouhou 1 minutu. I proto jsme se rozhodli upravit režim tak, aby se změny nedotkly MHD, ta pro nás totiž zůstává jasnou prioritou. Nicméně od osmi hodin večer do ranních pěti již může Americká sloužit všem řidičům, tedy bude bez omezení průjezdná,“ vysvětlil náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.

V současnosti uzavřeným úsekem Americké projíždí za hodinu 65 až 80 vozidel MHD a linkových autobusů a dále zhruba 120 ostatních vozidel. „Celodenní intenzitu lze odhadnout na 2 800 vozidel,“ řekl Aleš Tolar.

Současně také město i nadále připravuje stavební úpravu střední části Americké, která zvýrazní společenský význam ulice a bude psychologicky více působit proti neoprávněným vjezdům. „Mimo jiné budou zrušeny zastávkové zálivy, vozovka bude užší, ulici doplní stromořadí. Součástí bude i celoplošná oprava vozovky,“ doplnil Aleš Tolar.

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT