14.11.2024 9:31
13.11.2024 19:41
Talent v osmifinále Českého poháru nadělil Náchodu skoro 50 branek
Plzeňští házenkáři zvítězili 48:23 a postupují do čtvrtfinále
13.11.2024 13:12
Tim Söderlund odchází z HC Škoda Plzeň
Bazén pro drony i moderní prostory pro začínající firmy. To je nový TechTower - FOTKY
Staré průmyslové budovy v Plzni na Světovaru dnešním dnem ožívají. TechTower byl slavnostně otevřen. Unikátní prostor nabízí začínajícím firmám, které se zabývají inovativními technologiemi, nejmodernější prostory. Podívejte se s QAPem na prohlídku!
Ve středu 1. února bylo slavnostně otevřeno unikátní technologické centrum TechTower. Z bývalého pivovaru a kasáren vznikl jeden z nejmodernějších technologických parků v České republice. Prostory o celkové ploše přes 10 tisíc metrů čtverečních poskytnou zázemí pro technologické nadšence a inovativní firmy, které přinesou do Plzně řadu benefitů.
„Je to jedna z největších investic města Plzně. Chceme město rozvíjet, a to směrem chytrým a inovativním. Budou zde sídlit startupové firmy, Západočeši, studenti univerzity a další, kteří budou chytré projekty rozvíjet. Věřím, že na tomto místě vzniknou mimořádné projekty, které do Plzně nejen přitáhnou chytré lidi a mozky, ale díky nim nebudou tito lidé odcházet do jiných lokací,“ řekl při slavnostním otevření Roman Zarzycký, primátor města Plzně.
V budově bývalého pivovaru naleznete kanceláře, společné prostory, kavárnu, jídelnu, terasy s výhledem na Plzeň a mnoho dalšího. Asi nejzajímavější místností, která se v TechToweru nachází, je místnost s bazénem. V České republice je taková nádrž unikátem. Na slavnostním otevření plaval na hladině nafukovací plameňák, již brzy se ale do hloubky 10 metrů ponoří nejnovější technologie, které zde budou testovány. Tato neobvyklá vodní nádrž bude totiž sloužit na testování podvodních robotů.
Objekt pojme až 40 firem, kterým nabízí prostory od malých místností až po prostorné mezonetové kanceláře. „V budově je několik konferenčních místností, které nesou jméno a portrét osobností vývoje a výzkumu. Naleznete tu například místnost Elona Muska, ale i Alberta Einsteina,“ prozradil QAPu Tomáš Cholinský ze SIT PORT. Ve čtvrtém patře naleznete prostory, které jsou určené pro jednotlivce. Jsou to velké společné kanceláře, ale i setkávací místnosti vyzdobené autorskými malbami. Právě zde by se měli potkávat lidé z nejrůznějších oborů a vytvářet nové projekty.
Nájemníci jsou pečlivě vybírány. Je potřeba, aby se firma zapojila do ekosystému na podporu technického vzdělání a podnikání PINE. „Chceme, aby tady fungoval takzvaný PINE (Plzeňský inovační ekosystém), je to postavené na celém portfoliu Centra robotiky, který volnočasově vzdělává děti ve věku 6-15 let, na to navazuje SIT PORT, který pracuje s mládeží 16 plus a na to navazuje BIG s inkubačním programem. Je to celé propojené, snažíme se, aby tady vznikaly firmy, které budou technologicky vyspělé, které budou mít potenciál zaměstnávat Plzeňáky,“ řekl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně (SIT), která zaštiťuje provoz areálu.
Budova není přístupná veřejnosti. Pokud se ale chcete podívat dovnitř, nezoufejte. TechTower otevře své brány veřejnosti v rámci nejrůznějších akcí. „Budou se zde konat konference, odborné přednášky týkající se moderních technologií, umělé inteligence a tak podobně,“ prozradil QAPu Tomáš Cholinský ze SIT PORT. „Plánujeme udělat Den otevřených dveří pro veřejnost. Lidé budou mít určitě příležitost se do Techtoweru podívat,“ ubezpečil Tomáš Cholinský.
Na projekt za zhruba 780 milionů korun včetně DPH získalo město Plzeň příspěvek z fondů Evropské unie ve výši 181 milionů korun, a to prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky v rámci dotace z Integrovaných teritoriálních investic pro Plzeňskou metropolitní oblast z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.
Foto QAP