QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

13.11.2024 19:41

Talent v osmifinále Českého poháru nadělil Náchodu skoro 50 branek

Plzeňští házenkáři zvítězili 48:23 a postupují do čtvrtfinále

Bezohlední sběrači borůvek vzali Šumavu útokem. To jsme ještě nezažili, zoufají strážci parku

28.08.2024 10:10

Tisíce litrů nasbíraných borůvek, každodenní vjezdy na účelové komunikace do zákazů vjezdů, ale také vjíždění auty do klidových zón a navíc únik provozních kapalin z osobního automobilu při nelegálním průjezdu klidovým územím. Tak to v posledních týdnech vypadá na Šumavě.

bezohlední sběrači borůvek_0824_NP Šumava (4)
bezohlední sběrači borůvek_0824_NP Šumava (4)bezohlední sběrači borůvek_0824_NP Šumava (2)bezohlední sběrači borůvek_0824_NP Šumava (1)bezohlední sběrači borůvek_0824_NP Šumava (3)

Strážci Národního parku Šumava poslední týdny řeší organizované nájezdy bezohledných sběračů borůvek.

„Každý rok, když začne sezóna sběru borůvek, řešíme desítky porušení pravidel. Hlavně co se týká špatného parkování a vjezdů za zákazy vjezdů na účelové komunikace. To co se ale rozpoutalo letos, jsme však ještě nezažili,“ hodnotí aktuální sezónu sběru borůvek vedoucí strážní služby Vít Chlada.

„Prakticky na celém území národního parku skoro denně řešíme neoprávněné vstupy do klidových zón, vjezdy na lesní cesty do klidových zón osobními auty a sběr nadměrného množství borůvek v podstatě stejných skupin lidí. V počátku jsme přestupky řešili domluvou a pokutami v řádech nižších tisíců korun. Jelikož se ale jedná u většiny sběračů o opakované porušení zákona o ochraně přírody, pokuty se pohybují už v řádech desítek tisíc korun,“ doplňuje.

Během dvou týdnů strážci těmto organizovaným skupinám sběračů borůvek udělili pokuty převyšující čtvrt milionu korun.

„Navíc ještě řešíme jeden případ ekologické havárie, kdy tito sběrači borůvek na jedné lesní cestě procházející přírodní zónou, nelegálně projížděli osobním autem a prorazili olejovou vanu, ze které vyteklo několik litrů motorového oleje," uvedl náměstek ředitele Správy NP Šumava Martin Pazourek.

„V tomto případě hodnotíme poškození předmětu ochrany přírody, a pokud rozsah poškození přírody naplní znaky trestného činu, bude podáno trestní oznámení,“ dodal Martin Pazourek.

Sběr borůvek organizovanými skupinami sběračů je nyní přitom natolik intenzivní, že může negativně ovlivňovat vývoj a populaci kriticky ohroženého tetřeva hlušce.

„Pro tetřeva je mimořádně důležité, aby si vytvořil před zimou dostatečné energetické zásoby, respektive se co nejlépe vykrmil. Hlavní složkou jeho jídelníčku před zimou jsou právě plody brusnicovitých rostlin, zejména borůvek. Pokud si z jakéhokoli důvodu nedokáže vytvořit dostatečné tukové zásoby právě z těchto plodů, může to být pro něj v zimě doslova fatální,“ vysvětluje ornitolog Správy NP Šumava Aleš Vondrka.

Jedna skupina sběračů borůvek přitom za jediný den dokáže nasbírat okolo 300 litrů borůvek. Borůvek však letos dozrálo méně, než je obvyklé. V nižších polohách je poničily jarní mrazy a tak se vyskytují převážně ve vyšších částech Šumavy.

Sběr lesních plodů na území Národního parku není pro vlastní potřebu zakázán. Je možné je sbírat mimo klidová území a území s omezeným vstupem. Sběr přitom musí probíhat takovým způsobem, aby nedocházelo k poškozování rostlin.

„V této souvislosti žádáme veřejnost, aby sběr borůvek omezila opravdu pouze pro vlastní potřebu a plody sbírala šetrně. Děkujeme za to,“ zakončuje mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

Foto NP Šumava

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT