Auto CB ŠKODA nový SUPERB

Blíží se zpoplatnění parkoviště P+R v Plzni u autobusového nádraží

30.01.2023 15:21

Parkoviště P+R bylo budováno od srpna loňského roku a vzniklo rekonstrukcí stávající parkovací plochy v těsné blízkosti Centrálního autobusového nádraží v Plzni. Od půlky prosince na něm bylo možné parkovat zdarma. Od 1. února bude už parkoviště sloužit tak jak by mělo. Tedy v režimu P+R.

Parkoviště CAN_Plzeň_MMP fotoRadkaŽÁKOVÁ

„Toto P+R parkoviště má sloužit hlavně pravidelně dojíždějícím řidičům. Podobně jako v Dobřanské ulici na Borech umožní od 1. února řidiči, který zde zaparkuje, cestovat v prostředcích MHD na parkovací lístek, který i tady bude fungovat jako celodenní jízdenka,“ uvedl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí. „Nyní je na ploše parkoviště 163 parkovacích míst, což je o 20 více než před rekonstrukcí, nově je tam také 7 parkovacích míst pro osoby se sníženou pohyblivostí. V létě mají tlumit žár stromy, kterých bylo vysázeno téměř čtyřicet,“ upřesnil náměstek Aleš Tolar.

Jak celý systém funguje?

Denní sazba za parkování byla Radou města Plzně stanovena na 60 korun. Při vjezdu na plochu parkoviště obdrží řidič parkovací lístek, který funguje jako celodenní jízdenka na MHD. Ta stojí běžně při koupi ve voze MHD 72 korun. Řidiči, kteří mají na Plzeňské kartě nahrané předplatné pro zónu 001 Plzeň nebo mají oprávnění k bezplatné přepravě, tak zaplatí pouze celodenní parkovné ve výši 20 korun, 40 korun za jízdné neplatí. Aby se omezilo dlouhodobé parkování a byla zajištěna volná kapacita parkoviště pro dojíždějící řidiče, byl stanoven také poplatek 100 korun za každou noc, kdy vozidlo zůstane odstavené na parkovišti,“ vysvětlil Ondřej Vohradský ze Správy veřejného statku města Plzně, která systém zvýhodněného parkování pro řidiče využívající pro další cesty po městě MHD připravovala.

Parkoviště na náměstí Emila Škody je druhým parkovištěm P+R v Plzni, na kterém tento systém zvýhodněného parkování pro uživatele MHD Plzeň zavádí.

Více o stavbě parkoviště naleznete v článku zde.

Foto MMP Radka Žáková

Parkoviště označené P+R vyznačují záchytná parkoviště. Vychází z anglického park + ride, tedy zaparkuj a jeď, tato parkoviště jsou většinou umístěna v těsné blízkosti veřejné dopravy.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT