Botanický klenot Českého lesa Hvožďanská louka se rozrostla - FOTKY

13.11.2024 12:38

Přírodní památka Hvožďanská louka je druhově nejbohatší území v chráněné krajinné oblasti Český les. Letos na podzim se rozrostla o remíz, který ji chrání před splachy hnojiv a pesticidů z okolních polí.

hadí mord nízký_Markéta Kašparová
hadí mord nízký_Markéta Kašparováčertkus luční_Markéta Kašparováhořec hořepník_Markéta Kašparová 2modrasek-horcovy_Milena Prokopováoman vrbolistý_Daniela Hlinkováhořec s vajíčky modráska_Daniela Hlinkovápětiprstka žežulník_Markéta Kašparováhořec hořepník_Markéta Kašparováprha chlumní_Markéta Kašparováremíz_ochranná bariéra_Markéta Kašparovásolitérní dřeviny_Daniela Hlinková

Lokalitu o rozloze téměř sedm hektarů tvoří mozaika sušších a vlhčích luk a rozptýlených soliterních dřevin. Pestrá luční společenstva hostí velké množství druhů rostlin. Řada z nich patří mezi vzácné a chráněné. Od jara do podzimu hraje louka nejrůznějšími barvami.

Jarní fialovou barvu květů orchidejí – prstnatce májového, vstavače kukačky, vstavače osmahlého a pětiprstky žežulníku nahradí letní žlutý odstín omanu vrbolistého, kokrhele menšího a vrbiny obecné, až louka nakonec zmodrá květy čertkusu lučního a hořce hořepníku. Květy hořepníku pak zdobí bílá vajíčka vzácného modráska hořcového. Hvožďanská louka je jediným místem výskytu tohoto kriticky ohroženého motýla v Českém lese.

Splachy živin z okolní zemědělsky intenzivně využívané krajiny, kde se používají pesticidy a umělá hnojiva, jsou problémem mnoha chráněných území. Vytvoření bariéry, například vysazením keřů a stromů či travnatým pásem, pomáhá jejich dopad na vzácná společenstva zmírnit.

„Aby zdejší louky zůstaly druhově pestré se spoustou vzácných druhů, je nutné o ně pečovat. Od vzniku CHKO, tedy již téměř dvacet let, louky pravidelně kosíme a paseme. Tuto péči financujeme z Programu péče o krajinu. Před deseti lety jsme mezi loukou a polem vysázeli původní druhy dřevin a křovin jako ochrannou bariéru před splachem nežádoucích živin," uvedla Markéta Kašparová, botanička z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Nadbytek živin v louce totiž vytvářel prostor pro kopřivy, šťovíky nebo kulturní druhy trav a ty pak vytlačovaly vzácné druhy rostlin, které jsou konkurenčně slabé.

„Remíz se stal nyní součástí zvláště chráněného území. V příštím roce do něj dosadíme další dřeviny, abychom posílili jeho ochrannou funkci,“ dodala Markéta Kašparová.

Foto AOPK

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT