QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Červená brána v Horažďovicích prochází rekonstrukcí. Kdy bude hotovo? FOTKY

15.11.2022 14:55

Výjimečnou památkou Horažďovic je Červená (Pražská) brána, která je součástí městského opevnění. Nachází se severně od náměstí Míru a je spojnicí mezi Strakonickou ulicí a právě náměstím. Průchozí věž se rekonstruuje.

Červená brána Horažďovice_1122_QAP (1)
Červená brána Horažďovice_1122_QAP (1)Červená brána Horažďovice_1122_QAP (3)Červená brána Horažďovice_1122_QAP (5)Červená brána Horažďovice_1122_QAP (2)Červená brána Horažďovice_1122_QAP (4)Červená brána Horažďovice_1122_QAP (7)Červená brána Horažďovice_1122_QAP (8)Červená brána Horažďovice_1122_QAP (6)Červená brána Horažďovice_1122_QAP (9)

Věž pochází z roku 1252 a je považovaná za druhou nejstarší v republice. Brána nese několik názvů. Pražská se jí říká podle směru, místním je známá i pod názvy Červená brána nebo Velká brána. „Rekonstrukce Červené brány je hotová, je těsně před předáním,“ řekl QAPu Michael Forman, starosta Horažďovic s tím, že se ještě musí dořešit drobné vady a nedodělky. Lidé se tak brzy budou moci pokochat nově zrekonstruovanou Červenou bránou.

Rekonstrukce brány vyjde na 3 miliony korun. „Brána prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Provedla se oprava střešní krytiny, lokální opravy krovu a schodiště, opravil se i nátěr dřevěných prvků, natřela se věž a lokálně se opravila bosáž a fasáda,“ popsal Michael Forman.

Na Červené věži se nachází kříž s Kristem, Pannou Marii a Maří Magdalenou. Z druhé strany je znak města, i tyto detaily prošly restaurací. „Restauroval se znak města, výmalba v průjezdu a upravovalo se uchycení sousoší,“ doplnil starosta Horažďovic.

Foto QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT