13.09.2024 16:34 13.09.2024 19:41
Na některých místech v kraji je vyhlášen II. stupeň povodňové aktivity
Povodňové orgány měst jsou v pohotovosti!
13.09.2024 16:34 13.09.2024 19:41
Povodňové orgány měst jsou v pohotovosti!
12.09.2024 11:45 13.09.2024 14:58
Extrémní stupeň nebezpečí je vyhlášen už v oblasti Klatovska i Plzeňska. Povodně hrozí také Plzni a na Rokycansku!
13.09.2024 14:10
Nenechte si ujít akci plnou skvělého vína, lahodného jídla a zábavy.
Cestující budou mít možnost si na vybraných nádražích každý den načepovat zdarma půl litru vody do vlastní lahve. Do projektu Železnice bez plastů je zapojeno i plzeňské nádraží.
Správa železnic informovala o zajímavém projektu Železnice bez plastů, který má cestujícím přinést udržitelnou alternativu k balené vodě v PET lahvích. Na 12 českých nádražích budou postupně nainstalovány filtrační stanice na pitnou vodu.
Automaty na filtrovanou vodu budou umístěny v halách či hlavních koridorech nádražních budov. Instalace bude probíhat nejprve ve stanicích: Praha hl. n., Praha-Smíchov, Kolín, Hradec Králové hl. n., Náchod, Děčín hl. n., Plzeň hl. n., České Budějovice a Břeclav.
„Podstatou pro naplnění tohoto cíle je změna přístupu veřejnosti. V aktuální situaci ale lidé nemají úplně na výběr, a když řeší svůj pitný režim na cestách vlakem, končí většinou u nákupu balené vody. Z našich dlouhodobých průzkumů a zkušeností navíc vyplývá, že klasická veřejná pítka nepatří k preferovaným zdrojům pitné vody, především z důvodu jejich hygieničnosti,“ uvádí generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
Filtrační stanice, které již brzy budou sloužit cestujícím, jsou postaveny na pokročilé uhlíkové filtraci v kombinaci s unikátní technologií UV-C LED. Vedle chloru odstraňují nežádoucí pachy, chutě a nečistoty a také většinu pesticidů, zbytků léků a hormonů.
Vodu zdarma si ale načepujete pouze s aplikací Lokni. Bez aplikace si vodu do lahve můžete zakoupit za výhodnější cenu.
„Každý cestující bude mít možnost si denně zdarma načepovat až 0,5 litru kvalitní filtrované vody do vlastní přinesené lahve. K tomu mu poslouží mobilní aplikace Lokni v rámci tarifu Nádraží. Lidé, kteří nebudou chtít mobilní aplikaci využívat, dostanou možnost přímého nákupu filtrované vody do vlastní lahve prostřednictvím terminálu pro platební karty, a to za výhodnější cenu než v obchodech či kioscích na nádražích,“ uvádí Správa železnic.
Pár čísel na závěr:
Uvedenými 12 nádražími projde ročně na 55 milionů cestujících. Pokud by si každý stý návštěvník natočil vodu do vlastní lahve namísto nákupu vody balené, ušetřilo by se 1 500 PET lahví o objemu 0,5 litrů denně, resp. 45 tisíc za měsíc. Měsíční úspora plastového odpadu by tím pádem představovala více než 1,1 tuny, což je 13,7 tuny za rok.
Foto ilustrační Pixabay