Kompostér v PěstírněDEPO v Plzni je nově k dispozici široké veřejnosti

16.11.2021 7:22

Třídění bioodpadu je ve městě obtížnější než na venkově. Jednou z možností pro ty, kdo nemají vlastní zahradu, je využití komunitních kompostérů. Ten nově vznikl v komunitní zahradě v areálu kulturního centra DEPO2015.

Komposter Pestirna_foto DEPO2015

Věděli jste, že 40 % odpadu, který vyhodíme do „směsi“, tvoří biologicky rozložitelný odpad? V Plzni obsah černých popelnic končí ve spalovně a přítomnost bioodpadu v něm snižuje výhřevnost. V některých městech pak na skládkách a při jeho rozkladu bez přístupu vzduchu vznikají skleníkové plyny. Díky kompostování lze bioodpad proměnit v cenný materiál plný živin, který vylepší unavenou půdu.

I z těchto důvodů se spolek Pěstuj prostor, který Pěstírnu v prostorách DEPO2015 provozuje, rozhodl nabídnout využití kompostéru v komunitní zahradě lidem a firmám v okolí. Doposud ho používali jen místní zahradníci.

„Je volně přístupný, stačí přinést bioodpad v přiměřeném množství, to znamená několik kilogramů. Pokud by měl někdo zájem dodávat bioodpadu více, domluvíme se individuálně,“ prozradila Silvie Hašlová, která má Pěstírnu na starosti.

Do kompostéru patří plevel ze záhonků a zbytky rostlin, zbytky ovoce a zeleniny, citrusy ale jen v malém množství. Dále je to vylouhovaný čaj a kávová sedlina, řezané květiny bez stužek, odumřelé části pokojových rostlin i piliny a hobliny z chemicky neošetřeného dřeva, a to včetně podestýlky býložravých zvířat. Vždy platí, že čím menší kusy, tím lépe.

Do kompostéru nepatří živočišné produkty, rostliny napadené škůdci a chorobami, kočičí a psí výkaly či biologicky nerozložitelné materiály.

PěstírnaDEPO je přístupná denně v otevíracích hodinách DEPO2015. Což je aktuálně od osmi hodin ráno do osmi hodin večer.

 

foto: DEPO2015

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT