Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

29.05.2024 20:44

Vážná dopravní nehoda u obce Holovousy na severním Plzeňsku

Na místo letěl vrtulník! Zasahují všechny složky IZS

Dnes je svátek práce a slaví už 120 let

01.05.2010 7:29

Na 1. května připadá svátek práce. Každý z nás se o něj zajímá spíš kvůli volnu. Víte, kdy vůbec vznikl?

Každým rokem se zajímáme o to, zda první květnový den připadá na všední den. To abychom věděli, zda budeme mít volno nebo ne. Klasický svátek práce už u nás moc neslavíme, prvomájové průvody jsou pro spoustu Čechů přežitekem minulého režimu. Víte ale, kdy vůbec byl první svátek práce a kde?

Poprvé byl oslaven 1. května 1890 a to na základě francouzských odborářů. Čtyři roky před tím na den přesně probíhala v Chicagu velká stávka za osmihodinový pracovní den. V roce 1897se kvůli témuž střetli opět v Chicagu demonstrantii s policií, v davu bouchla bomba. Na základě soudu byli popraveni 4 anarchisté. Prvné oslavy u nás proběhly v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze. V Evropě jsme se dočkali osmihodinové pracovní doby až ve 20. století.

V Evropě je vnímán svátek práce jako demonstarce síly tradičních levicových stran, které jsou nyní leckde i vládní. Také je připomínkou událostí 19. století.

Za komunismu například Baťa organizoval velké prvomájové oslavy ve Zlíně, komunisté mu to často vytýkali. Dodnes se ve Zlíně scházejí lidé na zahradě Baťovy vily, aby si tímto svátkem připomněli i samotného Tomáše Baťu.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Auto CB DACIA Duster
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA  JSA příslušenství