QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Dopravní policisté se v listopadu zaměří především na viditelnost

02.11.2015 18:04

Podzim a zima s sebou přináší do silničního provozu nemalá rizika. Proto budou dopravní policisté v průběhu podzimního a zimního období věnovat maximální pozornost právě viditelnosti.

Policie doprava QAP foto

Cestu řidičům komplikují nejenom změny počasí a s tím související změny povrchu komunikace, ale jisté nebezpečí hrozí i díky snížené viditelnosti. A s tím by měl každý účastník silničního provozu již předem počítat.

"Hovoříme přitom nejenom o řidičích motorových vozidel, ale i o nemotorizovaných účastnících silničního provozu. Vždyť právě chodci a cyklisté jsou na silnicích z hlediska možných následků nejrizikovějšími skupinami. Proti vozidlům, kamionům a motocyklům mají velmi malou šanci," uvedla policejní mluvčí Jana Tomková.

Díky zhoršeným klimatickým podmínkám musíme počítat se ztíženým pohybem na silnici. Kluzká a vlhká vozovka výrazně prodlužuje brzdnou dráhu vozu, proto je nutné, aby řidič zaznamenal chodce, či cyklistu v dostatečném předstihu. Pokud na sobě nemají pestré oblečení, kterým na sebe při osvětlení vozidlem upozorní, může řidič zahlédnout tmavou postavu až na poslední chvíli. A to by mohlo mít fatální následky. "Reflexní materiály odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji a to až na vzdálenost 200 metrů. Výrazně tak zvyšují viditelnost za tmy a snížené viditelnosti a prodlužují čas potřebný k reakci řidiče," upozorňuje dále Tomková.

Proto budou dopravní policisté v průběhu podzimního a zimního období věnovat maximální pozornost právě viditelnosti. V rámci běžného výkonu služby, ale i při plánovaných dopravně bezpečnostních akcích, budou nemotorizovaným účastníkům silničního provozu darovat reflexní pásky pro zvýšení jejich bezpečnosti v silničním provozu, které zajistilo ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR ve spolupráci s Ministerstvem dopravy.

"Myslete na to, že vizuální kontakt výrazně snižuje na silnicích riziko kolize, proto používejte reflexní prvky. Jde o finančně nenáročnou investici, která vám může zachránit život," vyzývá policejní mluvčí Tomková.

FOTO: ilustrační
 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi