Dřevěná věž na Bolevecké návsi byla rozebrána, nahradí ji replika – FOTKY

06.09.2023 16:08

V úterý 5. září bylo rozebráno a zbořeno dřevěné požární leziště na Bolevecké návsi. Památkově chráněný objekt nahradí replika.

požární leziště_Bolevec_ÚMO1 (2)
požární leziště_Bolevec_ÚMO1 (2)požární leziště_Bolevec_ÚMO1 (5)požární leziště_Bolevec_ÚMO1 (1)požární leziště_Bolevec_ÚMO1 (3)požární leziště_Bolevec_ÚMO1 (4)

Požární leziště, které se kdysi používalo také jako sušárna hadic, již léta nesloužilo svému účelu. „Objekt byl v technicky nevyhovujícím stavu, zchátralý a hrozilo, že by se mohl zřítit a někoho zranit,“ uvedl místostarosta Jedničky Miroslav Šuma.

Podle dostupných pramenů byla věž na návsi postavena pravděpodobně v roce 1920. I přesto, že byla několikrát opravována, dřevěná konstrukce již nebyla v dobrém stavu. V posudku se uvádí, že vlastnosti dřeva jsou ovlivněny stářím, poškozené povětrnostními vlivy, zemní vlhkostí, ale také dřevokaznými houbami a škůdci.

Z mykologického průzkumu vyplynulo, že by bylo nutné celou konstrukci rozebrat, očistit a napadené dřevo nahradit novým, provést nové spoje a dřevo prosytit fungicidními prostředky proti houbám, plísním, mechům, řasám a dřevokazným škůdcům. Některé prvky by pak musely být zesilovány nebo zcela nahrazeny.

„Celková oprava a sanace stávající konstrukce by byla velmi nákladná, složitá a neekonomická. S ohledem na rozsah poškození nám bylo doporučeno objekt demolovat a nahradit novým. Na něj v příštím roce připravíme projektovou dokumentaci,“ řekla vedoucí Odboru správy majetku ÚMO Plzeň 1 Eva Štědrá.

Dokumentace na novou věž vznikne se souhlasem památkářů. „Rád bych všechny ujistil, že věž se na Boleveckou náves zase vrátí. Je to důležitá dominanta návsi a jde o nedílnou součást vesnické památkové zóny Bolevec. Také je to symbol zdejších dobrovolných hasičů, který připomíná dlouhou historii sboru,“ vysvětlil Šuma. Doplnil, že novou věž pak budou hasiči zase moci plně využívat.

Foto ÚMO 1

SDÍLEJTE ČLÁNEK
DKlub
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT