Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Dvě fakulty na ZČU zavedly menstruační pohotovost

15.04.2024 14:06

Feministický univerzitní kroužek (FUK) se rozhodl bojovat proti menstruační chudobě. Aktivita jeho členek a členů našla podporu u vedení Fakulty aplikovaných věd i Fakulty filozofické, vedení Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) ji po vyhodnocení pilotního provozu chce rozšířit i na zbylé fakulty.

menstruační pohotovost_2024_ZČU (1)
menstruační pohotovost_2024_ZČU (1)menstruační pohotovost_2024_ZČU (2)

Fakulta aplikovaných věd a Fakulta filozofická zavádí jako první součásti Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) takzvanou menstruační pohotovost.

Na vybraných dámských toaletách označených samolepkou s bílou kapkou v červeném kruhu budou díky aktivitě Feministického univerzitního kroužku (FUK) a její podpoře od tohoto semestru k mání chlorem nebělené, neparfémované, organické vložky a tampony různých velikostí nebo vlhčené ubrousky.

„Popsat moji radost snad ani nejde,“ říká za FUK jedna z iniciátorek novinky Lenka Lejčková, studentka Fakulty právnické. „Po roce schůzek, vytváření podkladů, psaní dopisů a mailů, vytváření informační kampaně a spoustě dalších drobných kroků nemůžu uvěřit, že jsem minulý týden konečně na vlastní oči na toaletách Fakulty aplikovaných věd viděla menstruační pomůcky,“ dodává.

Jitka Paitlová z katedry filozofie Fakulty filozofické, která FUK před dvěma lety spoluzaložila, doplňuje, že téma menstruační chudoby se poprvé řešilo vloni na panelové diskuzi, již kroužek pořádal k MDŽ. „Vloni v březnu jsme začali jednat s novým vedením ZČU, nakonec se nám podařilo dohodnout, že se menstruační pohotovost zavede nejprve na jedné technické a jedné humanitní fakultě,“ popisuje Jitka Paitlová.

Fakulta filozofická by měla Fakultu aplikovaných věd brzy následovat, i tam se na nejexponovanějších toaletách objeví košíčky s hygienickými potřebami. 

Vedení ZČU vzalo zkušební provoz menstruační pohotovosti na zmíněných fakultách na vědomí. „Během tohoto semestru bude fungovat pilotně a v obou případech zajistí její financování a realizaci fakulty. Poté se její průběh vyhodnotí, a pokud tomu výsledky nebudou bránit, chtěli bychom její fungování nastavit na celouniverzitní úrovni. Bylo by přirozené postupovat stejně jako při pořizování dalších hygienických pomůcek, doplňování by probíhalo společně v rámci běžného úklidu. Až skončí pilotní provoz, budeme také moci lépe odhadnout potřebné náklady,“ říká prorektor pro koncepci vzdělávání a záležitosti studujících Jiří Kohout.

Jitka Paitlová závěrem upozorňuje, že na projektu menstruační pohotovosti se od samého začátku podílejí i mužští členové FUKu a shrnuje: „Jsem přesvědčená, že tato na první pohled malá, z pohledu nemenstruujících osob zcela nerozpoznatelná změna významně zvýší kvalitu univerzitního prostředí a míru safe space pro všechny příští generace studujících i zaměstnaných na ZČU.“

Foto ZČU

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT