QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

05.04.2026 8:50

Hasiči zasahovali kolem čtvrté hodiny ráno u požáru na severním Plzeňsku

Hořelo v obci Hvozd 

04.04.2026 20:02

Viktorka remizovala doma s Teplicemi

Viktorka ztratila zápas v samotném závěru, kdy inkasovala druhý gól. FC VIktoria Plzeň - FK Teplice 2:2. 

Expozice u nové záchranné stanice v Plzni už dostávají střechy- FOTKY

05.04.2026 10:43

V Plzni na Doubravce probíhá od roku 2024 celková rekonstrukce a modernizace Záchranné stanice živočichů Plzeň. Zatímco samotný objekt stanice je již zkolaudovaný, práce pokračují venku. Nyní probíhá zastřešování venkovních expozic. 

DESOP 9
DESOP 44DESOP 9DESOP 55DESOP 66DESOP 77DESOP 88DESOPDESOP 4DESOP 6DESOP 8DESOP 0819171022

Moderní Záchranná stanice živočichů Plzeň přináší nové zázemí pro zvířata, ale i dobrovolnický personál, který se zde už více než třicet let stará o zraněná zvířata. Rok 2026 už DESOP začal v novém areálu. Záchranná stanice živočichů v Zábělské ulici na Doubravce byla zkolaudována loni v prosinci.

V sobotu 4. dubna probíhaly práce na venkovní učebně a zastřešení expozičních voliér. 

Většina těchto finálních prací probíhá svépomocí. "Využil jsem možnosti kouzla, které mohu použít jednou za 100 let a v sobotu 4. dubna zvolal: Skřítkové tesaři, vylezte z mechu. Chopte se náčiní, postavte střechu... No a pak už to běželo jako po drátkách," popsal Karel Makoň ze Záchranné stanice, jak zaměstnanci a další příznivci stanice stavěli novou střechu nad voliérou. 

Po celou dobu stavby nebyl přerušen provoz záchranné stanice. Do počátku stavby fungovali ochránci ve starém objektu. „To zařízení je opravdu staré a nevyhovuje současným trendům. Naším cílem je vybudovat zde špičku mezi léčebnými zařízeními v České republice. Celá stanice bude tak třikrát větší a nabídne lepší zázemí jak zraněným zvířatům, tak lidem, kteří se zde o ně starají,“ řekl Karel Makoň, vedoucí Záchranné stanice živočichů Plzeň, na počátku stavby v roce 2024.

Ročně má stanice kolem tisícovky výjezdů. Kolem DES OP se točí asi dvě stovky dobrovolníků, kteří jsou pro chod záchranné stanice zásadní.Je to velká týmová práce,“ uvedl Karel Makoň. A to se právě také projevuje při této stavbě.

Nová moderní stavba slouží nejen jako centrum pro léčení volně žijících živočichů, ale také jako vzdělávací centrum. Celý areál byl zároveň navržen a koncipován jako centrum ekologické výchovy a vzdělávání se všemi aspekty ekologického provozu, zelenými střechami, nakládáním s dešťovou vodou, bezpečnými skly, prvky na podporu biodiverzity a původních dřevin, bylin i živočichů.

Výstavba nové záchranné stanice nakoneč přisla nakonec na 30 milionů korun. Finance DESOP získal od města, kraje, část pokryla také evropská dotace. DESOP přidal vlastní zdroje a proběhla také veřejná sbírka, lidé přispěli celkem 1,6 milionů korun. Pozemek v Zábělské ulici, na němž záchranná stanice stojí od samého začátku, darovalo město Plzeň. 

Foto: Záchranná stanice na Doubravce a město Plzeň 

 

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT