QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Hirošima má 65 let od ozáření ´druhým sluncem´

05.08.2010 8:14

V pátek 6. srpna brzy ráno tomu bude právě 65 let, co bylo Japonské město Hirošima ozářeno takzvaným druhým sluncem. Útok jadernou zbraní nepřežilo celkem 260 000 obyvatel! Prý to ale byly menší ztráty než kdyby proběhla válka!

Smutné výročí připadá právě na pátek 6. srpna. Od roku 1945 tomu je 65 let, co letoun s názvem Enola Gay, bombardér B-29 pojmenovaný po matce svého pilota, nesl a později shodil obávanou atomovku na japonské město Hirošima.

Podle dohadů některých odborníků ale zničení Hirošimy a o tři dny později i Nagasaki, zachránilo život až 250 000 amerických vojáků, kteří by podle propočtů zemřeli jen při invazi na ostrov Kjúšů. Celkové ztráty by pak šly až k milionu. Zachránila tedy atomovka paradoxně další životy?

V 8:15 hodin ráno zažili tedy obyvatelé Hirošimy druhé slunce. Tak o efektu, který výbuch uranové pumy nazvané Little Boy - Chlapeček, vyvolal, hovořili ti, kteří přežili. Díky ohromující záři, která explozi atomovky provázela, také získala tato hrozivá zbraň v japonštině své jméno - pikadon. To doslova znamená záblesk-bum. Vedle jasného světla ale Chlapeček způsobil hlavně mohutnou a ničivou tlakovou vlnu, provázenou spalujícím žárem. Právě tyto způsobily ihned smrt velké většině obyvatel města. Každý, kdo byl blíže než 1,5 km centra výbuchu zemřel okamžitě. Šlo o více než 80 000 obyvatel. I na dvojnásobnou vzdálenost  Chlapeček zabíjel.

Kdo nezemřel okamžitě, ten postupně umíral na dosud neznámou nemoc z ozáření. Té postupně podlehlo dalších mnoho tisíc lidí během pár měsíců. Do konce roku 1945 zemřelo v důsledku výbuchu atomovky 145 000 lidí. Během let 1946 - 51 pak ještě dalších 60 000 obětí umíralo na následky ozáření. Vlastně dodnes umírají lidé na tamější následky.

Bomba zničila téměř celé město, stavby ze dřeva a cihel neměly šanci proti tlakové vlně. Ta v hypocentru dosahovala rychlosti zvuku a ještě kilometr daleko byl nápor vzduchu větší než při hurikánu. Celkem tehdy zahynulo po výbuchu i na následky 260 000 lidí.

Ze staveb přežil jen železobetonový Průmyslový palác, který byl z let 1912 - 1915 postaven českým architektem Janem Letzlem. Palác stál jen 150 m od výbuchu a přežil! Narozdíl od těch, kteří byli uvnitř.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380_
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte_copy