QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

I u vašich dveří mohou zazvonit tazatelé Českého statistického úřadu

19.02.2024 19:33

Český statistický úřad zahájil další ročník šetření životních podmínek. Tazatelé nově osloví tisíce domácností.

IMG_0650

Pravidelné každoroční šetření Českého statistického úřadu o příjmech a životních podmínkách letos probíhá v období od 4. února do 18. června. Odborně proškolení tazatelé při něm osobně navštíví po celé republice téměř 11,5 tisíce domácností.

„Šetření nazvané Životní podmínky organizuje Český statistický úřad každoročně již od roku 2005. Jednotliví členové náhodně vybraných domácností při něm odpovídají tazatelům na otázky týkající se bydlení, pracovní aktivity, příjmů a vyjadřují se i k materiálním a zdravotním podmínkám. Obdobné zjišťování probíhá v celkem 34 evropských zemích,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Někteří z respondentů jsou zapojeni do šetření o životních podmínkách již z předchozích let, nicméně 4 750 domácností je letos osloveno poprvé. Všechny tyto domácnosti jsou do něj zahrnuty na základě náhodného výběru z registru domů a bytů ČR a údaje se budou zjišťovat za všechny osoby, které tvoří vybranou domácnost.

Pozor, tazatel musí mít služební průkaz!

„Zapojení pracovníci se při oslovení vybrané domácnosti budou prokazovat průkazem tazatele statistického zjišťování, který je ve spojení se služebním průkazem ČSÚ nebo s občanským průkazem opravňuje k provedení šetření,“ upozorňuje Táňa Dvornáková, vedoucí oddělení sociálních šetření ČSÚ.

Průkaz tazatele vydává příslušná Krajská správa ČSÚ a jedná se o oboustranně potištěnou polykarbonátovou kartu, která je opatřena ochrannými prvky a logem úřadu. Totožnost tazatele je navíc možné ověřit přímo na webu ČSÚ – ZDE.

Ve všech fázích zpracování je zaručena anonymita zjištěných údajů a získaná data jsou ze zákona důsledně chráněna. Rovněž všichni pracovníci zapojení do zjišťování a procesu zpracování jsou vázáni mlčenlivostí.

Foto ilustrační QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24