Jak je to se sportovní halou a bazénem v Plzni na Borech? Odpovídá radní Tomáš Morávek

01.07.2024 10:00

Co se aktuálně děje ve sportovní Plzni? Kdy se začne stavět multifunkční hala na Borech? Jak město finančně podporuje sportovce a kluby? To a mnohem více nám prozradil v rozhovoru Tomáš Morávek, radní města Plzně pro oblast podpory sportu, mládeže a tělovýchovy. Čtěte rozhovor.

Tomáš Morávek_24_archiv Tomáše Morávka (2)

Tomáši, co se momentálně děje ve sportovní Plzni?

Aktuálně se koná mnoho sportovních akcí pro děti. Před pár dny se konaly Sportovní hry mateřských škol a musím říct, že Nadace sportující mládeže připravila opravdu skvělý program pro pět set dětí. Chystáme něco podobného po základní školy, měly by to být závody v překážkovém běhu. Připravujeme Sportmanii, což je největší sportovní akce tohoto formátu nejen v Plzeňském kraji. Konat se bude v srpnu v areálu za Plazou.

Jaké jsou na Sportmanii ohlasy ze strany klubů?

Zájem o Sportmanii ze strany klubů je každoročně enormní, berou to jako svoji největší náborovou akci. Navíc pro kluby, které mají například menší členskou základnu nebo nejsou tak známé, je to ideální místo, jak oslovit širokou veřejnost. Máme samé dobré ohlasy, a to jak ze strany návštěvníků, tak klubů.

Jak se na Sportmanii těšíte vy?

Těším se na to celý rok, potkávám se totiž na Sportmanii s kluby, jejich sportovci i vedením a povídáme si o tom, jak se jim daří a také o tom, jak by město Plzeň mohlo daný klub podpořit. Často také diskutujeme nad tím, zda mají dostatečné zázemí.

Plánujete v Plzni nová sportoviště?

Mohu prozradit, že si hrajeme s myšlenkou zřízení haly, která by byla součástí areálu na Krašovské. Prozradím zatím pouze, že by to byla specifická hala svým využitím a sloužila by primárně pro akrobatické sporty. Aktuálně ale řešíme tři velké projekty. Jedná se o multifunkční halu na Borech, bazén na Borech a celý komplex sportovišť v Liticích, kde budou mít zázemí i pořád ještě menší sporty, ale to je právě i díky nedostatečnému zázemí. Jedná se o americké sporty jako baseball, americký fotbal a ragby. V Plzni mají tyto sporty velkou oblibu a kluby skvěle pracují s mládeží.

V jaké jsou tyto projekty fázi?

Všechny jsou v projekčních přípravách. U multifunkční haly na Borech předpokládáme, že by v polovině roku 2026 mohlo být poklepáno na základní kámen. Hala by měla sloužit házenkářům, futsalistům, ale bude dimenzována i na další sporty, jako je florbal nebo volejbal. Další významný projekt je bazén na Borech, který by měl nahradit nevyhovující bazén v Kozinově ulici. Chtěli bychom stavbu realizovat co nejdříve. Doufáme, že na bazén najdeme potřebné finance.

Nabízí se otázka, zda má na všechny tyto akce Plzeň peníze...

Je fakt, že městský rozpočet nemůže ze svých zdrojů postavit tři tak významná sportoviště za tak krátké období. Budeme spoléhat na různé dotace, především z Národní sportovní agentury. Jsem s agenturou ve spojení, s ředitelem Šebkem probíráme možnosti podpory. Nedávno jsem mu připomínal, že je Plzeň čtvrtým největším městem v České republice a hlavně významným městem sportu. Doufám, že i na nás bude v dotacích myšleno.

Plzeň je městem sportu a nejde jen o fotbal nebo hokej. Letos opakovaně zazářili pozemní hokejisté, futsalisté…

Viktoria Plzeň měla v rámci evropských pohárů skvělou sezonu, bohužel hokejistům se to letos úplně nepovedlo. Plzeň ale už není jen o hokeji a fotbalu, je také o sportech, jako je házená, pozemní hokej nebo futsal. Jsou to sporty, kde je zřízená městská akademie nebo plzeňská tréninková centra, která podporují výchovu mládeže. Tyto kluby často hrají se svými odchovanci. Například litičtí pozemkáři, kteří už jsou potřetí za sebou mistři republiky, řada z nich je v reprezentaci.

Tolik úspěšných sportovních klubů. Je sportovní infrastruktura v Plzni dostatečná?

Sportovišť je v Plzni poměrně hodně, ale vždy je co zlepšovat. Snažíme se sportovní infrastrukturu rozvíjet a zároveň úměrně navyšovat podporu do sportovní činnosti. Máme několik dotačních titulů, které podporují kluby. Jeden z nich je určen na modernizaci či rozšíření zázemí, které je v jejich vlastnictví. Alokováno je tam patnáct milionů korun, pomůžeme letos více než dvacítce klubů.

Podporuje město Plzeň sportovní kluby i jinak?

Sportovní kluby, oddíly a jednoty oceňují především finanční podporu v rámci dotačních titulů. Tam došlo k výraznému navýšení oproti předchozím letům, podařilo se nám do rozpočtu sportu začlenit více peněz. Dnes se pohybuje rozpočet na přímou podporu sportovních klubů kolem sedmdesáti až osmdesáti milionů. Což je nadstandardní částka.

Existuje i dotace pro individuální sportovce?

Ano, před rokem jsme vytvořili dotační titul podporující mládežnické sportovce, kteří reprezentují Plzeň nejen za hranicemi města ale i republiky. Jde o sportovce, kteří nejsou zařazeni v akademii nebo plzeňských sportovních centrech. Jedná se o lukostřelce, rychlostní kanoisty, judisty atd. Dotace byla letos do maximální výše padesát tisíc, alokována byla částka dva miliony korun. Podpořili jsme bezmála padesát sportovců.

Myslíte i na sportující veřejnost?

Podporovat sportovní akce na území města Plzně je mojí prioritou. Proto jsme zřídili dotační titul, ve kterém je alokováno šest milionů korun. Podporujeme téměř každou sportovní akci, která se v Plzni koná. Snažíme se tak rozpohybovat Plzeňany a ukazuje se, že se nám to daří. Těch akcí, které jsme finančně podpořili, už bylo v řádu stovek. Sám na takové akce chodím, jedná se například o běžecké závody, které jsou veřejností hodně vyhledávané.

To jste mi nahrál. O vás se ví, že jste sportovně aktivní. Stále trénujete děti fotbal?

Ano! Košutka je můj srdcový tým, trénuji tam řadu let zadarmo a ve svém volném čase. Jsem trenér fotbalové mládeže a jsem rád, že se dokážu odtrhnout od práce a jít si zasportovat. Převzal jsem aktuálně nový tým, který budu trénovat a moc se na to těším.

Foto archiv Tomáše Morávka

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Techmania Lunární léto
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT