Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

16.06.2024 14:15

Tragická nehoda zastavila provoz na dálnici, na D5 zemřel motorkář

Nehoda se stala dopoledne u Loděnice ne Berounsku ve směru na Prahu

Klatovská nemocnice má nový přístroj SPECT/CT za 440 milionů korun

10.01.2023 10:20

Nový hybridní zobrazovací systém SPECT/CT v prosinci převzalo od výrobce oddělení nukleární medicíny Klatovské nemocnice. Přístroj ročně diagnostikuje tři až čtyři tisíce pacientů a to jak ze spádové oblasti Klatovské nemocnice, tak i Domažlické nebo Stodské.

ct klatovy2
ct klatovy 1ct klatovyct klatovy2

V těchto dnech na něm začíná vyšetřovat pacienty, u nichž je podezření na nesprávnou funkci vnitřních orgánů, ale i skeletu, nebo pacientů, kteří trpí nádorovým onemocněním. Přístroj za 440 milionů korun pořídila nemocnice z programu IROP.

„Jedná se o obměnu přístrojového vybavení. Na našem oddělení nahradí přístroj SPECT/CT starší SPECT gamma kameru. Ale nejde jen o prosté nahrazení staršího přístroje za nový. Už z názvu je zřejmé, že nový přístroj kombinuje dva typy vyšetření SPECT a CT, kdy můžeme získat morfologický a zároveň metabolický obraz tkáně během jednoho vyšetření,“ popisuje primářka oddělení MUDr. Vladimíra Baarová.

Odděleni nukleární medicíny provádí například vyšetření skeletu, tedy kostí, dále plic, žilního systému, srdeční svaloviny neboli myokardu, mozku, jater, sleziny, ledvin i dalších orgánů. Detekuje záněty, sentinelové uzliny, nádory nebo vznikající metastáze. Vyšetřuje ambulantní i hospitalizované pacienty, a to nejen Klatovské nemocnice, ale i další pacienty zejména z Domažlicka a jižního Plzeňska, pokud jsou k tomuto specializovanému vyšetřování indikovaní. Významná část jsou onkologičtí pacienti.

Pro zdravotníky je tento přístroj velkým pokrokem. Samotné vyšetření SPECT totiž zjišťuje funkční stav tkáně, ale neumí případné abnormality správně prostorově lokalizovat. Samotné vyšetření CT naopak umožňuje přesnou lokalizaci například zánětů, nádorů nebo prasklin skeletu, ale neobjasňuje plně jejich vliv na funkčnost tkání. Oproti tomu hybridní zobrazovací systém SPECT/CT se dvěma plně digitálními detektory SPECT a integrovaným diagnostickým multidetektorovým CT zařízením pro pořizování CT obrazů propojuje obě možnosti.

„V podstatě nám umožní zavést nové typy vyšetření vzhledem k přesné anatomické lokalizaci patologických nálezů. Přínos pro pacienta je dvojí. Za prvé zvýšení komfortu, ale to podstatné je zefektivnění léčby, neboť tato diagnostika umožní zahájit potřebnou léčbu rychleji a přímo zacílit na příčinu potíží,“ doplňuje lékařka Vladimíra Baarová.

Instalaci nového přístroje předcházely na oddělení stavební úpravy.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte