02.01.2026 18:20
02.01.2026 18:10
Pozor na dálnici D5, sníh a vítr komplikují dopravu
02.01.2026 9:10
Nový rok v Plzni zahájil andělíček. Náměstí Republiky rozzářil videomapping - FOTKY
Konec života v kruhu blízkých. Na Klatovsku začíná fungovat domácí hospic
Od 1. ledna 2026 startuje v Klatovech a okolí specializovaná mobilní hospicová péče. Pod křídly zkušeného Hospice svatého Lazara vznikl tým odborníků, který rodinám na Klatovsku, Sušicku a Domažlicku pomůže zvládnout domácí péči o nevyléčitelně nemocné.
Možnost strávit poslední dny života doma, v bezpečí a mezi svými, už není pro obyvatele Klatovska nedosažitelným přáním. Nově zřízená služba reaguje na dlouhodobý nedostatek paliativní péče v tomto regionu. Garantem je plzeňský Hospic svatého Lazara, který je garantem paliativní péče v Plzeňském kraji a vedle lůžkového (27 let) úspěšně provozuje i domácí hospic v Plzni už čtvrtým rokem.
„Vždy bylo naším přáním, aby paliativní péče nebyla luxusem, ale dostupnou možností pro každého, kdo si přeje zemřít doma mezi svými blízkými. V mnoha regionech Plzeňského kraje taková služba chyběla, přitom Klatovsko, Sušicko a Domažlicko jsou oblasti s poměrně velkou hustotou obyvatel. Proto jsme se rozhodli zde takovou službu vytvořit,“ říká Jiřina Helíšková, ředitelka Hospice svatého Lazara.
Aby byl start služby co nejprofesionálnější, dohlížejí na něj špičky v oboru. Nový klatovský tým školí vedoucí lékař domácího hospice MUDr. Radovan Kunc a vrchní sestra Markéta Karpíšková. Služba bude dostupná v okruhu 30 až 40 kilometrů od Klatov a lidé na ni nebudou sami – odborníci jim budou k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
„Domácí hospic není jen o zdravotní péči, ale i o lidskosti a podpoře celé rodiny. Je to komplexní týmová práce – a právě tým v Plzni už má za sebou stovky doprovodů. V roce 2024 jsme doprovodili 268 pacientů. Věřím, že naše zkušenosti pomohou rozběhnout kvalitní službu i v Klatovech,“ vysvětluje MUDr. Radovan Kunc.
Sociální pracovnicí nového domácího hospice v Klatovech bude Zuzana Procházková, která se na spuštění služby intenzivně připravuje: „Vnímám obrovský smysl v tom, že budeme moci být s lidmi v nejkřehčím období jejich života. Mnoho rodin má strach, že péči nezvládnou – ale nejsou na to sami. Budeme tu pro ně, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.“
Hospic svatého Lazara si klade za cíl navázat úzkou spolupráci s Klatovskou nemocnicí, praktickými lékaři a pečovatelskými službami v regionu.
„Vznik domácího hospice vnímáme jako důležitý krok pro zajištění kontinuity péče o pacienty v terminálním stádiu nemoci. Vítáme tuto službu v našem městě a těšíme se na spolupráci. Každý pacient si zaslouží důstojný závěr života – a domácí hospic mu může umožnit prožít jej tam, kde se cítí bezpečně,“ říká Ondřej Provalil, ředitel Klatovské nemocnice.
Mobilní specializovaná paliativní péče v Klatovech začne fungovat od 1. ledna 2026. „Chceme, aby lidé věděli, že se mohou na domácí hospic obrátit bez obav. Není to rezignace na život, ale naopak – snaha prožít poslední dny smysluplně a důstojně. Ať už jste pacient, rodinný příslušník, lékař, nebo pracovník v sociálních službách – pokud máte otázky, ozvěte se nám. Jsme tu pro vás,“ uzavírá ředitelka Jiřina Helíšková.
Foto ilustrační Hospic svatého Lazara