QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Kraj pozval pěstounské rodiny do Techmanie, influenceři učili děti dělat videa - FOTKY

11.06.2023 17:33

Plzeňský kraj pokračuje v podpoře pěstounství. V rámci aktuání kampaně připravil také akci nazvanou Den s youtuberem v plzeňské Techmanii, kam pozval pěstounské rodiny z celého regionu. Dorazili nejen zástupci vedení kraje, ale i influencer a youtuber MenT, patronka projektu Andrea Verešová, zástupci neziskových organizací a další.

Techmania workshop pestouni foto QAP (51)
Techmania workshop pestouni foto QAP (51)Techmania workshop pestouni foto QAP (5)Techmania workshop pestouni foto QAP (7)Techmania workshop pestouni foto QAP (6)Techmania workshop pestouni foto QAP (8)Techmania workshop pestouni foto QAP (9)Techmania workshop pestouni foto QAP (10)Techmania workshop pestouni foto QAP (12)Techmania workshop pestouni foto QAP (11)Techmania workshop pestouni foto QAP (13)Techmania workshop pestouni foto QAP (14)Techmania workshop pestouni foto QAP (15)Techmania workshop pestouni foto QAP (16)Techmania workshop pestouni foto QAP (17)Techmania workshop pestouni foto QAP (18)Techmania workshop pestouni foto QAP (19)Techmania workshop pestouni foto QAP (20)Techmania workshop pestouni foto QAP (22)Techmania workshop pestouni foto QAP (21)Techmania workshop pestouni foto QAP (23)Techmania workshop pestouni foto QAP (24)Techmania workshop pestouni foto QAP (26)Techmania workshop pestouni foto QAP (25)Techmania workshop pestouni foto QAP (27)Techmania workshop pestouni foto QAP (28)Techmania workshop pestouni foto QAP (29)Techmania workshop pestouni foto QAP (30)Techmania workshop pestouni foto QAP (31)Techmania workshop pestouni foto QAP (32)Techmania workshop pestouni foto QAP (33)Techmania workshop pestouni foto QAP (34)Techmania workshop pestouni foto QAP (35)Techmania workshop pestouni foto QAP (36)Techmania workshop pestouni foto QAP (37)Techmania workshop pestouni foto QAP (38)Techmania workshop pestouni foto QAP (39)Techmania workshop pestouni foto QAP (41)Techmania workshop pestouni foto QAP (44)Techmania workshop pestouni foto QAP (45)Techmania workshop pestouni foto QAP (46)Techmania workshop pestouni foto QAP (47)Techmania workshop pestouni foto QAP (48)Techmania workshop pestouni foto QAP (49)Techmania workshop pestouni foto QAP (50)Techmania workshop pestouni foto QAP (1)Techmania workshop pestouni foto QAP (52)Techmania workshop pestouni foto QAP (53)Techmania workshop pestouni foto QAP (54)Techmania workshop pestouni foto QAP (55)Techmania workshop pestouni foto QAP (56)Techmania workshop pestouni foto QAP (57)Techmania workshop pestouni foto QAP (58)Techmania workshop pestouni foto QAP (59)Techmania workshop pestouni foto QAP (60)Techmania workshop pestouni foto QAP (61)Techmania workshop pestouni foto QAP (62)Techmania workshop pestouni foto QAP (63)Techmania workshop pestouni foto QAP (64)Techmania workshop pestouni foto QAP (65)Techmania workshop pestouni foto QAP (66)

„Den s youtuberem“ se uskutečnil v sobotu 10. června od 10 do 16 hodin v Techmania Science Center. Hlavní hvězdou byl youtuber a influencer MenT.  Pěstounské rodiny měly vstup do Techmanie zdarma.

Cílem bylo děti inspirovat a motivovat do soutěže, kterou pro pěstounské rodiny každoročně připravuje Plzeňský kraj. "Děti mají za úkol do konce září natočit video o tom, že život v pěstounské rodině je fajn," vysvětluje tisková mluvčí Plzeňského kraje Eva Mertlová.

Akci oficiálně zahájili hejtman Plzeňského kraje Rudof Špoták, náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí, investic a majetku Plzeňského kraje Martin Záhoř a patronka projektu modelka Andrea Verešová.

I když děti mají velký přehled o sociálních sítích, v Techmanii měly velkou inspiraci. "Začal jsem, když mi bylo 12 let," prozradil Jan Macák známý jako youtuber MenT a ukázal i své první video, za které se dokonce dnes už tak trochu stydí.

"Vždycky jsem chtěl být moderátor, herec, mít svůj pořad. Ale bylo mi dvanáct let a s kamarády jsme jen hráli počítačové hry. Jednou mi kamarád řekl, že bychom to mohli nahrávat a dávat to na YouTube. V době, kdy se na českém YouTube pouštěly písničky, nebyli žádní youtubeři," svěřil se v Techmanii MenT. Sám přiznal, že v dnešní době je daleko jednodušší vyrobit video. "Dnes se to dá lehce na telefonu," uvedl.

Jak správně točit video na telefonu ukazovala v Techmanii dětem z pěstounských rodin Radka Mikulíková s influencerkou Aničkou. "My jsme měly pro děti workshop a moc jsme si to užily. Byla jsem překvapená, že děti například znají i twitter," prozradila QAPu Radka Mikulíková. "Děti se nebály, byly fajn," souhlasila Anička, která sama z akce natáčela krátká videa. "Právě krátká videa jsou v současnosti nejpopulárnější," dodala infuencerka. 

Martina Chuchlová přijela do Techmanie s dětmi z Malého Malahova na Domažlicku. "Máme tady děti ve věkovém rozmezí pět až sedmnáct let a všechny to tu baví," uvedla sympatická maminka a také pěstounka.  A syn Václav, který se prvním rokem učí na truhláře, souhlasil. "Všechno je fajn, třeba tady to přetahování je fakt moc dobrý," řekl, když dokončil jednu z atrakcí v Techmanii.

Pěstounka Martina už se podle vlastních slov těší na další dítě. "Momentálně máme v pěstounské péči tři a budeme si brát čtvrté, pěstounství se věnujeme už asi patnáct let. Mě k tomu vedla potřeba mít velkou rodinu, já mám tři vlastní děti. A vždycky říkám, jsem tlustá, protože mám nervy z ocele a zlaté srdce," usmívala se. Sama přiznala, že jsou i problémy. "Ano, ale to lepší převyšuje."

Plzeňský kraj se stejně jako ostatní regiony potýká dlouhodobě s nedostatkem pěstounů. Do budoucna by ale chtělo vedení kraje tento nedostatek vyřešit, a tak připravilo kampaň na podporu pěstounství. Má zvýšit povědomí o pěstounské péči a hlavně rozšířit základnu pěstounů. Patronkou projektu se navíc stala známá modelka Andrea Verešová, která je zakladatelkou Nadačního fondu Pomáhejme dětem společně.

Na akci se mohli lidé dozvědět i více o problematice pěstounství. "Jsou tu kolegové z neziskových organizací, sociálního odboru, vedoucí vedoucí odboru sociálních věcí Plzeňského kraje Filip Zapletal," uvedla Eva Mertlová.

Ke konci loňského roku bylo v Plzeňském kraji celkem 701 pěstounských rodin, z toho 160 zprostředkovaných. Ve všech formách tak pěstounství pomáhá zhruba 800 dětem.

„V současné době máme aktivních 27 pěstounů na přechodnou dobu. Pro děti je samozřejmě lepší, když vyrůstají v milujících rodinách než v jakýchkoli ústavech, od kterých se proto ustupuje. Náročné ale je tyto kapacity zajistit,“ řekl Filip Zapletal. 

A o čem vlastně pěstounská péče je? „Jde o formu náhradní rodinné péče o děti. Zákon rozlišuje tři formy – zprostředkovanou, nezprostředkovanou a na přechodnou dobu. Stát na hmotné zabezpečení dítěte finančně přispívá a odměnu vyplácí tomu, komu bylo dítě do osobní péče svěřeno. Novým pěstounům ale rádi veškeré informace a možnosti rádi předáme,“ dodal Zapletal s tím, že každé první pondělí v měsíci jsou pořádány pravidelné dny otevřených dveří na odboru sociálních věcí Krajského úřadu Plzeňského kraje a další informace lze nalézt na portále https://rodina.plzensky-kraj.cz/.

foto: QAP.cz

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
DKlub
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT