02.12.2024 11:25
02.12.2024 9:50
Dobrá zpráva! Na Koterovskou se vrátila doprava - AKTUÁLNÍ FOTKY
01.12.2024 20:25
V Plzni na náměstí se rozsvítil vánoční strom - FOTKY
Kraj pozval pěstounské rodiny do Techmanie, influenceři učili děti dělat videa - FOTKY
Plzeňský kraj pokračuje v podpoře pěstounství. V rámci aktuání kampaně připravil také akci nazvanou Den s youtuberem v plzeňské Techmanii, kam pozval pěstounské rodiny z celého regionu. Dorazili nejen zástupci vedení kraje, ale i influencer a youtuber MenT, patronka projektu Andrea Verešová, zástupci neziskových organizací a další.
„Den s youtuberem“ se uskutečnil v sobotu 10. června od 10 do 16 hodin v Techmania Science Center. Hlavní hvězdou byl youtuber a influencer MenT. Pěstounské rodiny měly vstup do Techmanie zdarma.
Cílem bylo děti inspirovat a motivovat do soutěže, kterou pro pěstounské rodiny každoročně připravuje Plzeňský kraj. "Děti mají za úkol do konce září natočit video o tom, že život v pěstounské rodině je fajn," vysvětluje tisková mluvčí Plzeňského kraje Eva Mertlová.
Akci oficiálně zahájili hejtman Plzeňského kraje Rudof Špoták, náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí, investic a majetku Plzeňského kraje Martin Záhoř a patronka projektu modelka Andrea Verešová.
I když děti mají velký přehled o sociálních sítích, v Techmanii měly velkou inspiraci. "Začal jsem, když mi bylo 12 let," prozradil Jan Macák známý jako youtuber MenT a ukázal i své první video, za které se dokonce dnes už tak trochu stydí.
"Vždycky jsem chtěl být moderátor, herec, mít svůj pořad. Ale bylo mi dvanáct let a s kamarády jsme jen hráli počítačové hry. Jednou mi kamarád řekl, že bychom to mohli nahrávat a dávat to na YouTube. V době, kdy se na českém YouTube pouštěly písničky, nebyli žádní youtubeři," svěřil se v Techmanii MenT. Sám přiznal, že v dnešní době je daleko jednodušší vyrobit video. "Dnes se to dá lehce na telefonu," uvedl.
Jak správně točit video na telefonu ukazovala v Techmanii dětem z pěstounských rodin Radka Mikulíková s influencerkou Aničkou. "My jsme měly pro děti workshop a moc jsme si to užily. Byla jsem překvapená, že děti například znají i twitter," prozradila QAPu Radka Mikulíková. "Děti se nebály, byly fajn," souhlasila Anička, která sama z akce natáčela krátká videa. "Právě krátká videa jsou v současnosti nejpopulárnější," dodala infuencerka.
Martina Chuchlová přijela do Techmanie s dětmi z Malého Malahova na Domažlicku. "Máme tady děti ve věkovém rozmezí pět až sedmnáct let a všechny to tu baví," uvedla sympatická maminka a také pěstounka. A syn Václav, který se prvním rokem učí na truhláře, souhlasil. "Všechno je fajn, třeba tady to přetahování je fakt moc dobrý," řekl, když dokončil jednu z atrakcí v Techmanii.
Pěstounka Martina už se podle vlastních slov těší na další dítě. "Momentálně máme v pěstounské péči tři a budeme si brát čtvrté, pěstounství se věnujeme už asi patnáct let. Mě k tomu vedla potřeba mít velkou rodinu, já mám tři vlastní děti. A vždycky říkám, jsem tlustá, protože mám nervy z ocele a zlaté srdce," usmívala se. Sama přiznala, že jsou i problémy. "Ano, ale to lepší převyšuje."
Plzeňský kraj se stejně jako ostatní regiony potýká dlouhodobě s nedostatkem pěstounů. Do budoucna by ale chtělo vedení kraje tento nedostatek vyřešit, a tak připravilo kampaň na podporu pěstounství. Má zvýšit povědomí o pěstounské péči a hlavně rozšířit základnu pěstounů. Patronkou projektu se navíc stala známá modelka Andrea Verešová, která je zakladatelkou Nadačního fondu Pomáhejme dětem společně.
Na akci se mohli lidé dozvědět i více o problematice pěstounství. "Jsou tu kolegové z neziskových organizací, sociálního odboru, vedoucí vedoucí odboru sociálních věcí Plzeňského kraje Filip Zapletal," uvedla Eva Mertlová.
Ke konci loňského roku bylo v Plzeňském kraji celkem 701 pěstounských rodin, z toho 160 zprostředkovaných. Ve všech formách tak pěstounství pomáhá zhruba 800 dětem.
„V současné době máme aktivních 27 pěstounů na přechodnou dobu. Pro děti je samozřejmě lepší, když vyrůstají v milujících rodinách než v jakýchkoli ústavech, od kterých se proto ustupuje. Náročné ale je tyto kapacity zajistit,“ řekl Filip Zapletal.
A o čem vlastně pěstounská péče je? „Jde o formu náhradní rodinné péče o děti. Zákon rozlišuje tři formy – zprostředkovanou, nezprostředkovanou a na přechodnou dobu. Stát na hmotné zabezpečení dítěte finančně přispívá a odměnu vyplácí tomu, komu bylo dítě do osobní péče svěřeno. Novým pěstounům ale rádi veškeré informace a možnosti rádi předáme,“ dodal Zapletal s tím, že každé první pondělí v měsíci jsou pořádány pravidelné dny otevřených dveří na odboru sociálních věcí Krajského úřadu Plzeňského kraje a další informace lze nalézt na portále https://rodina.plzensky-kraj.cz/.
foto: QAP.cz