QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Lesy ČR zrekonstruovaly historickou vodní nádrž na Tachovsku

30.12.2023 17:01

Rekonstrukce vodní nádrže ve Stříbře má ekologický význam. Projekt patří k těm, které pomáhají adaptovat českou krajinu na klimatickou změnu.

Mokřad u Stříbra_23 Lesy ČR

Rekonstrukce historické vodní nádrže s mokřadem a dvěma tůněmi začala během loňského ledna. Lesy České republiky stavební úpravy v lesích nedaleko Kostelce u Stříbra ukončily letos na podzim. 

„Vycházeli jsme z torza někdejší zemní hráze se zátopou zarostlou padesátiletými olšemi. Dnes v krajině zadržujeme vodu, která se dá využít i při požáru lesa. Mokřad a tůně mají ekologický význam,“ řekl Tomáš Rau, vedoucí správy toků pro oblast povodí Berounky z Lesů ČR.

Rekonstrukce vodní nádrže proběhla v rámci vlastního programu Vracíme vodu lesu. Projekt za 3,5 milionu korun patří k těm, které pomáhají adaptovat českou krajinu na klimatickou změnu. Projekt hrazený Lesy ČR spolufinancovalo Ministerstvo zemědělství ČR.

S obnovou nádrže se začalo loni v lednu. Vodohospodáři nejprve odstranili sediment, poté rekonstruovali hráz a budovali spodní výpusť s bezpečnostním přelivem. Na závěr vznikl mokřad, který skýtá v části zatopeného prostoru úkryt pro ptactvo a drobné živočichy žijící na březích nádrže. Zemní tůně pod hrází jsou na 240 metrech čtverečních biotopem mnoha rostlin a živočichů.

Nádrž dnes na 0,4 hektarech zadrží až 6,5 tisíc metrů krychlových vody.

Foto Lesy ČR

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte