Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

22.05.2024 20:15

Osobní auto se střetlo s cyklistou v centru Klatov

Záchranná služba transportovala cyklistu do nemocnice se středně těžkým zraněním

Manželé pomohli zraněnému motorkáři. Stali se Gentlemany silnic

01.08.2017 21:01

V pořadí 128. a 129. titul Gentleman silnic získali Zuzana a Martin Kotýkovi z Plzně. Cestou z rodinného výletu zachránili ve Starém Plzenci život mladému motocyklistovi.

Gentlemani silnic

Vše se odehrálo 9. dubna loňského roku. Tehdy 19letý mladík nezvládl ve Starém Plzenci svůj motocykl a sjel ze silnice, kde narazil do železničního viaduktu. Shodou náhod se tudy vraceli manželé Kotýkovi s dcerou z výletu.

Zuzana Kotýková si všimla osamocené motorky, ale nebyla si jistá, zda u ní někdo neleží. "Za námi jela spousta aut, nikdo však nereagoval. Mně to ale nedalo, tak jsme se asi po kilometru otočili. Když jsme přijeli blíž, viděla jsem už, že je zle,“ líčí první okamžiky záchrany mladého muže. V té chvíli kolem nich projížděli další řidiči, ale nikdo nezastavil, aby jim pomohl.  

     Se svou ženou spěchal ke zraněnému i Martin Kotýk: "Motorkář se škrtil na vlastní helmě, řídítka měl zaklíněná v hledí, manželka se mu snažila klip odepnout, ale nedařilo se,“ popisuje. On mezitím volal záchrannou službu a běžel do auta pro nůž. "Předal jsem manželce telefon a pokoušel se mu popruh u helmy odříznout. Měl ale tak oteklou hlavu, že to nešlo. Navíc se začínal dusit. Nakonec se mi podařilo klip odlámat,“ dodává.  

     Zraněný motocyklista se poté nadechl a manželé vyčkávali do příjezdu sanitky. Na místě tam s nimi byla i jejich 12letá dcera Julie, která se běžela do okolí zeptat místních na název ulic, aby je tak mohli záchranáři najít: "Dcera z toho byla v šoku, ani jsme nevěděli, jestli to ten hoch přežije,“ vzpomíná Martin Kotýk.

     Zuzana Kotýková se pak dozvěděla o mladíkově stavu přes sociální síť: "Kamarádka to někde viděla, tak mi hned psala. Zjistili jsme, že přišel o slezinu, ale naštěstí to přežil. Když hocha pustili z nemocnice, tak nás přijel s rodiči navštívit a poděkovat nám. Ukázalo se, že jsem učila na střední škole, kterou navštěvuje. A manžel měl u sebe ve firmě volné místo s jeho zaměřením. Napadlo mě, že by u manžela po dokončení školy mohl pracovat,“ popisuje. Martin Kotýk souhlasil a mladík k němu skutečně později nastoupil: "Propojilo nás to, jsem šťastný, že to tak dopadlo. Dominika teď beru skoro jako syna,“ uzavírá Martin Kotýk.

Titul Gentleman silnic uděluje  policie společně s Českou pojišťovnou.

FOTO: Policie ČR

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT