14.07.2025 17:37
14.07.2025 13:08
Barevné kroje, tanec i tradice. Klatovy žily folklorem – FOTKY
14.07.2025 8:46
Plzeň zaplavily Corvetty. Podívejte se na FOTKY z mezinárodního srazu
Méně odpadu, víc úspor. Plzeň překonala vlastní rekord
Loni Plzeň odevzdala k recyklaci 7 367 kg vysloužilého elektrozařízení. Tímto zpětným odběrem město přispívá k úspoře energie a vody, snižuje emise CO2 a šetří suroviny. Za sběr a recyklaci odpadu zodpovídá Správa informačních technologií města Plzně (SITMP).

V loňském roce Správa informačních technologií města Plzně (SITMP) odevzdala 7 367 kg elektrozařízení a uspořila tak podle společnosti REMA Systém, která zařízení převzala, 9 126 kWh elektrické energie, 5 651 kg primárních surovin, 1 723 m3 vody, 424 l ropy a 18 549 kg CO2.
„V roce 2023 jsme ke zpětnému odběru odevzdali 5 578 kg elektrozařízení. V porovnání těchto dvou let jsme zvýšili recyklaci vysloužilého elektroodpadu o 32 %,“ řekl Luděk Šantora, ředitel SITMP.
Právě SITMP vybavuje všechny úřady, organizace města nebo mateřské a základní školy technickým a počítačovým vybavením. „Techniku obměňujeme zpravidla po sedmi letech na základě stanovených standardů. Vysloužilá, ale stále funkční zařízení nabízíme dále neziskovým nebo státním organizacím, kde se dá ještě minimálně pár let využívat na jednodušší práci, jako je psaní v textových editorech, tabulkových programech a podobně, nebo ve speciálních učebnách," popsal Bohuslav Horais, ředitel Úseku podpory uživatelů SITMP.
Pokud ani zde nenajde technika uplatnění, prodá se. „Prodáváme ji na webu elektronické burzy. Počítače, monitory a další techniku, kterou už není možné takto nabídnout, odevzdáváme firmě, jež zajistí její odbornou recyklaci,“ dodal Bohuslav Horais.
Uvedené hodnoty úspor získala SITMP v takzvaném environmentálním vyúčtování od společnosti REMA Systém. Ta hodnotí nejen vlivy s přímým negativním dopadem na životní prostředí (jako je spotřeba a znečištění vody a emise skleníkových plynů), ale i faktory, které jeho stav ovlivňují nepřímo (spotřeba elektřiny, primárních surovin či ropy).
„Každý den jsme obklopeni elektronickými zařízeními, která nám zjednodušují a zpříjemňují život. Domácí spotřebiče, chytré telefony, počítače, notebooky. Tito užiteční pomocníci se ale v určitou dobu stávají elektroodpadem a mohou znamenat nebezpečí pro životní prostředí. Řešením je jeho správné třídění, zpětný odběr a následná recyklace. Jako město chceme být dobrým příkladem pro Plzeňany, kteří mohou elektroodpad zdarma odevzdat ve sběrných dvorech Čisté Plzně,“ dodává Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.
Foto ilustrační