Auto CB ŠKODA nový SUPERB

Meteorologové důrazně varují! Na Plzeňský kraj míří extrémně silné bouřky

22.06.2023 12:20

Meteorologové očekávají dnes večer možný výskyt extrémně silných bouřek s nárazy větru kolem 110 km/h. V platnosti je výstraha na nejvyšším stupni!

Bouřka_QAP_foto (7)

„Do střední Evropy proudí od jihu teplý vzduch, odpolední teploty by měly překročit tropických 30 °C na většině území. Změna přijde večer a v noci na pátek, kdy v souvislosti se zvlněnou studenou frontou čekáme bouřky, i velmi silné, doprovázené nebezpečnými jevy jako nárazy větru, krupobití a přívalové srážky,“ informuje ČHMÚ.

Aktuálně platí výstraha před jevem s vysokou pravděpodobností výskytu: vysoké teploty, a to od dnešního dne, tedy čtvrtka 22.6.2023 10:00 do 22.6.2023 22:00. Výstraha platí pro téměř celou republiku, včetně Plzeňského kraje.

Dodržujte pitný režim! „Hrozí vysoká zátěž na lidský organismus, nebezpečí přehřátí a dehydratace. Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech,“ radí ČHMÚ.

Zvýšenou pozornost bychom měli věnovat výstraze, která varuje před jevem s vysokou pravděpodobností výskytu: EXTRÉMNĚ SILNÉ BOUŘKY, a to od dnešního dne, tedy čtvrtka 22.6.2023 18:00 do 23.6.2023 04:00. Výstraha platí pro celý Plzeňský kraj.

„V podvečer, večer a v první polovině noci se v západních, severozápadních a postupně i severních oblastech Čech mohou vyskytnout extrémně silné bouřky. Hlavním rizikem budou velmi silné nárazy větru i přes 100 km/h, velké kroupy i kolem 5 cm - zejména pak v případných izolovanějších silných buňkách – supercelách, a intenzivní přívalové srážky,“ uvádí meteorologové. „S ohledem na některé zvýšené parametry (silné stáčení větru v nižších hladinách a nízkohladinový střih) nemůžeme i vznik tornáda – zejména v případě izolovanějších silných bouřkových buněk (supercel) zpočátku večera. Nutno ale zmínit, že šance je i tak malá.“

Jaký vývoj meteorologové předpokládají? „První intenzivní bouřky by se měly tvořit v alpské oblasti na JZ Německa kvečeru a večer a postupovat rychle nad Z a SZ oblasti Čech. Zde se mohou zpočátku objevit ještě i izolovanější intenzivní bouřky – supercely, ve kterých je zejména největší riziko velkých krup, nebo v krajním případě i tornáda. Bouře ale budou mít tendenci se poměrně rychle slévat do většího lineárního komplexu, který by měl postupovat během noci až do severních/východních Čech,“ uvádí ČHMÚ. „Nevylučujeme, že se první izolované bouře mohou objevit už během pozdního odpoledne v oblasti Šumavy a Krušných hor.

„Důrazně doporučujeme sledovat obyvatelům západní a severozápadní poloviny Čech v podvečerních a večerních hodinách aktuální radarová data. Situaci budeme samozřejmě sledovat a informovat,“ dodávají meteorologové.

Ve středu 21. června prošla bouře nad Plzeňským krajem, zejména Klatovskem. O vzniklých škodách jsme psali ZDE.

Na výzvu meteorologů reagují i hasiči.HZS Plzeňského kraje v souvislosti s předpokládanou meteorologickou situací posílí Krajské operační středisko o 50%. Početní stavy na hasičských stanicích se měnit nebudou," informoval mluvčí hasičů Petr Poncar.

Reagují i České dráhy. „Z důvodu výstrahy ČHMÚ před velmi silnými bouřkami, větrem a kroupami, která platí pro většinu krajů, prosíme cestující, aby v příštích hodinách sledovali aktuální informace o provozu na železnici, např. prostřednictvím našeho webu www.cd.cz/omezeniprovozu. ČD v souvislosti s varováním ČHMÚ aktivovaly preventivní opatření, posílily dispečink a pohotovostní službu, kterou budou držet zaměstnanci ČD tak, aby mohli v případě potřeby mimořádně nastoupit do služby," uvádí České dráhy.

Foto ilustrační

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte