Na co se dnes v Plzni stojí dlouhá fronta směřující k ČNB? Jde o výroční bankovku! - FOTKY

08.02.2023 10:34     08.02.2023 16:39

Už v ranních hodinách se v Plzni tvořila dlouhá fronta z Klatovské do ulice Husova. Tam totiž sídlí Česká národní banka (ČNB). Ta dnes vydává speciální výroční bankovku. 

Fronta ČNB_Plzen foto QAp (2)
Fronta ČNB_Plzen foto QAp (2)Fronta ČNB_Plzen foto QAp (1)Fronta ČNB_Plzen foto QAp (3)Fronta ČNB_Plzen foto QAp (4)Fronta ČNB_Plzen foto QAp (5)Fronta ČNB_Plzen foto QAp (7)Fronta ČNB_Plzen foto QAp (6)výroční bankovka ČNB_FB Česká národní banka

“Přesně 30 let od zahájení úspěšného rozdělení česko-slovenské měny vydá Česká národní banka novou bankovku 1 000 Kč s přítiskem v podobě bankovkového kolku a výročního loga. K dostání bude od 8. února 2023 výměnou za jiné české bankovky nebo mince v hodnotě 1 000 Kč na pokladnách všech pracovišť ČNB, a to do vyčerpání zásob,” uvádí ČNB.

ČNB vydá celkem 200 tisíc kusů. “Výroční bankovku tvoří tisícikoruna vzoru 2008 s přítiskem na lícní straně kuponu. Vzhledem k tomu, že bankovka odkazuje na 30. výročí vzniku české a slovenské koruny, s nímž bylo spojené mimo jiné kolkování bankovek, tvoří tento přítisk právě motiv dobového tisícikorunového bankovkového kolku z roku 1993 a také výroční logo 30 let ČNB od akademického malíře Jana Solpery. Přítisk nemá vliv na hodnotu ani platnost bankovky, lze ji tedy použít k platbám za zboží a služby,” informuje ČNB.

Bankovku lze získat jen na několika místech v České republice. “Výměna bude možná pouze osobně na pracovištích ČNB v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a Ostravě, a to v prodloužených pokladních hodinách od 7.30 do 16.00. Limit výměny je stanoven na 5 kusů výročních bankovek na osobu,” uvádí ČNB. 

Dle aktuálních informací byly už v 8.24 fronty u ústředí ČNB v Praze a u pracoviště ČNB v Hradci Králové pro dnešní den z kapacitních důvodů uzavřeny. Zájem o bankovky je v celé republice obrovský.

Foto. QAP.cz, FB Česká národní banka

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24