Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Na Jedničce vysázeli nové stromy, keře i trvalky

03.04.2024 18:59

Na Jedničce přibyly desítky stromů a stovky keřů a trvalek. Nejvýraznější proměnu zaznamenalo okolí 34. základní školy v Gerské ulici v Bolevci.

sázení stromů a trvalek_0424_ÚMO1 (1)
sázení stromů a trvalek_0424_ÚMO1 (1)sázení stromů a trvalek_0424_ÚMO1 (2)sázení stromů a trvalek_0424_ÚMO1 (3)

Před 34. ZŠ v Plzni v Gerské ulici přibylo nejen 15 stromů, ale i velké množství keřů a trvalek.

„Jsou to především javory a dále čtyři okrasné třešně a dva duby. V této lokalitě přibylo také 230 keřů a téměř 50 trvalek,“ vypočítal místostarosta Jedničky Miroslav Šuma. Záhony pak zpestřily kamenné průšlapové chodníčky a chrání je akátová ohrádka.

Větší množství zeleně přibylo také před pivovarem Raven v Lidické ulici. Zahradníci zde vysadili čtyři javory, 40 keřů a přes 150 trvalek. Většina z nich byla zasazena do speciálních štěrkových záhonů, které brání růstu plevelů a zabraňují nadměrnému odpařování vody, což je přínosem hlavně v horkých letních měsících.

Stromy se sázely napříč celým obvodem. Například v Komenského 24 zahradníci vysadili jeden javor a čtyři ambroně, tři javory přibyly u domů v Tachovské 1 a 3, stejný počet javorů je nově u parkovacího domu v Kralovické ulici, u domu v Toužimské 1 přibyly dvě sakury, před Sokolovskou 7 a 9 rostou dva dřezovce, u Sedlecké 7 jsou nově tři ambroně.

Další výsadby má obvod v plánu zase na podzim. Cílem je přitom nejen nahrazování uhynulých nebo pokácených stromů, ale hlavně zvelebování veřejného prostoru.

„S podnětem na výsadbu přicházejí samotní občané, za což jsme moc rádi. Je však také nutné říct, že při plánování výsadby je třeba zohlednit celou řadu faktorů. Kromě vhodnosti začlenění do stávající krajiny, kdy je nutné vnímat prostor jako funkční celek i se stávající výsadbou, je to třeba umístění inženýrských sítí, kterými je např. sídlištní zástavba opravdu hojně protkána. I proto je nutné každé místo důkladně prověřit,“ řekla vedoucí Odboru životního prostředí a dopravy ÚMO Plzeň 1 Romana Tomašuková.

Foto ÚMO 1

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT