14.09.2024 8:58 14.09.2024 21:39
Řeky v Plzeňském kraji stoupají. Třetí stupeň je na Otavě
Řeky v Plzeňském kraji se během páteční noci výrazně zvedly. 3. stupeň už má Otava. Další řeky jsou na 2. stupni povodňové aktivity.
14.09.2024 8:58 14.09.2024 21:39
Řeky v Plzeňském kraji se během páteční noci výrazně zvedly. 3. stupeň už má Otava. Další řeky jsou na 2. stupni povodňové aktivity.
14.09.2024 17:05
Během srpna a září proběhlo na území Plzeňského kraje hned několik policejních kontrol, které se zaměřily na ubytovny, autobusy a firmy. Kolik cizinecká police zjistila přestupků, se dočtete v článku.
14.09.2024 13:30
Situace v souvislosti s velkou vodou je v Plzeňském kraji v rámci celé České republiky nejklidnější. Všechny složky IZS jsou ale v pohotovosti a hasiči jsou v terénu v zasažených oblastech.
Při pokusu o sjezd karu Černého jezera na Šumavě utrhl mladý lyžař v pátek 8. prosince lavinu. Po zásahu horských záchranářů se událost obešla bez zranění. Nicméně lyžař se pohyboval v zakázáné zóně, kde je terén i pro záchranáře velmi nebezpečný.
K události došlo kolem 13. hodiny odpoledne. Lavina se utrhla kvůli pohybu mladého lyžaře v karu Černého jezera. Podle horských záchranářů nebyla příliš veliká, ale částečně mladého muže zasypala a sebrala mu lyže.
Lyžař si stihl zavolat pomoc, bez lyží nebyl schopný se z místa dostat. „Na místě bylo kolem metru sněhu, v návějích ještě více. Terén jako takový je velmi nepřístupný a nebezpečný. Muž byl v dobrém zdravotním stavu, ale bez lyží nebyl schopen se z prostoru dostat,“ uvedl jeden ze zasahujících záchranářů.
Událost se stala v přísně chráněné přírodní rezervaci v CHKO Šumava v tzv. „NO GO zóně“. Přestože je Šumava obecně vnímána jako nelavinové pohoří, při běžné zimě se každoročně uvolní několik lavin. I proto má Horská služba Šumava v lavinových katastrech Černého, Čertova a Plešného jezera dva lavinové preventisty, kteří pravidelně lavinovou situaci na místě monitorují.
„Pro kvalitní zásah Horské služby v těchto NO GO zónách je rozhodující terén perfektně znát. Je velmi složitě přístupný a profil je velmi členitý. Bez jeho znalosti je tam pohyb nejen pro turisty, ale i pro záchranáře nebezpečný. Proto je pro nás klíčové se v tomto terénu pravidelně pohybovat, cvičit, provádět lavinové měření, chodit na kontroly, zkrátka být v rajónu fyzicky přítomni. Turisté by se samozřejmě neměli pohybovat tam, kde nemají, ale když už se to stane, Horská služba musí zasahovat rychle, profesionálně a bezpečně i pro zasahující záchranáře,“ vysvětluje náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.
foto: Hosrká služba Šumava