Nezapomeňte zabezpečit své vodoměry! Můžete zabránit velkým škodám

17.11.2023 14:08

Právě nyní je nejvyšší čas zkontrolovat a zabezpečit vodoměr a postarat se, aby zařízení nepoškodil mráz. Vytékající voda totiž může značně poškodit nejen samotný vodoměr, ale majetek v celém objektu. 

Vodoměr_Vodárna Plzeň

VODÁRNA PLZEŇ a.s. doporučuje zkontrolovat a zabezpečit v zimním období vodoměry. Opatření mohou zabránit mnohatisícovým škodám. Nebezpečí hrozí zejména na chatách a chalupách bez celoročního provozu, kde majitelé dlouho nemusí zjistit, že jim nemovitost zaplavila voda.

“Chránit vodoměr před poškozením je ze zákona povinností odběratele, který se o něj musí starat tak, aby fungoval bez problémů. Většinou je v jeho nemovitosti nebo na jeho pozemku,” říká Dana Veselá, mluvčí Vodárny Plzeň s tím, že pokud má odběratel podezření, že vodoměr správně nefunguje, může zavolat na vodárnu (tel. č. 377 413 190) a požádat o jeho kontrolu.

Tam, kde jsou vodoměry umístěny ve venkovních šachtách, je třeba dbát na to, aby prostor nemohl být zaplaven povrchovou vodou. “Doporučujeme uzavřít přívod vody před vodoměrem a potrubí za ním vypustit. Pokud je rozvod opatřen uzávěrem před i za vodoměrem, necháme uzávěr za měřidlem otevřený a sestavu obalíme izolační vrstvou, třeba polystyrenem. Nevhodné jsou různé deky a další textilie, které podléhají hnilobě,” vysvětluje mluvčí vodárny.

Dbejte také na pečlivě uzavřená okna v místnostech, kde je vodoměr umístěný, například ve sklepních prostorách.

Zámrzná hloubka je asi 1,5 metru pod povrchem země. Do této hloubky by vodoměr teoreticky zamrznout neměl, pro jistotu je ale dobré ho stejně ochránit.

“Poškodit vodoměr teplem může i sám odběratel, který se snaží již zamrzlou vnitřní instalaci (včetně vodoměru) rozehřívat otevřeným ohněm. To ale v žádném případě nedoporučujeme, protože po tomto zásahu vodoměr zpravidla už měřit nebude a musí se vyměnit,” apeluje mluvčí Vodárny Plzeň.

Foto Vodárna Plzeň

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte