15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Poutní cesta „Vintířova stezka“
Poutní cesta „Vintířova stezka“: Zpomalení běhu času v hlubinách bavorsko-českých lesů
Vintířova stezka je 160 km dlouhá poutní cesta střední obtížnosti, kterou lze zdolat v devíti denních etapách. Cesta vede Bavorským lesem a Šumavou a kdo se na Vintířovu stezku vydá, najde klidné putování srdcem oblasti, která je nazývána „Zelenou střechou Evropy“. Nejen v dnešní době je radost z přírody a krajiny důležitým zdrojem síly.
Cesta je jednou z určujících historických sídelních stezek v Bavorsku a Čechách a dnes vede po neznámých stezkách Bavorským lesem a Šumavou – od kláštera Niederalteich na Dunaji, Bavorským lesem a oblastí Národního parku až k české obci Dobrá Voda a dále až do městečka Blatná. Podél devíti denních etap můžeme objevovat celou řadu zvláštností: např. poutní kostel Frauenbrünnl u Rinchnachu nebo „zelený” hraniční přechod do Čech Gsenget, který byl několik desetiletí znepřístupněn Železnou oponou. Na české straně můžeme mimo jiné objevit skleněný oltář v Dobré Vodě nebo synagogu v Hartmanicích.
Byl to sv. Vintíř, kdo se v 11. století vydal hluboko do neosídleného „Severního lesa”. Zde začal, v obci nesoucí dnes název Rinchnach, s mýcením neprostupných lesů, a tím položil základní kámen k osidlování hraniční oblasti. Proto je také symbolem turistického značení na německé straně motyčka.
Po stopách sv. Vintíře nyní vede poutní trasa původní lesní divočinou a pestrou krajinou s dalekými výhledy. Při putování se budete stále více seznamovat s Vintířem, který byl nejen mnichem objevitelem, ale také diplomatem a mírotvůrcem mezi národy.
Naučná stezka u Lallingu, výstavy ve skanzenu Lindberg a stejně tak muzeum Šimona Adlera v Dobré Vodě vás zavedou hluboko do historie, kde můžete nahlédnout do Vintířova života a jeho působení na tomto světě. V místech Vintířův kámen, Vintířův kostelík (poutní kostel Frauenbrünnl u Rinchnachu) nebo Vintířova hora se nacházíte přímo tam, kde Vintíř vybudoval své poustevny. Tabule s podněty podél cesty vás přivedou k zamyšlení nejen o Vintířově životě, ale také k sebereflexi a srovnání s dnešní dobou. Zjistíte, že při putování překročíte nejen státní hranice a hranice okresů, ale možná také některé ze svých vlastních hranic.
Pro putování je dostačující základní fyzická kondice, v jednotlivých etapách si každý může přizpůsobit své tempo. Před startem doporučujeme obstarat si „Průvodce etapami – Vintířova stezka”, kde jsou jednotlivé úseky cesty podrobně popsány a vy se tak můžete před startem dobře připravit. Jednoduše řečeno: Bude stačit na lehko sbalený batoh s dostatkem jídla na celý den.
Etapy Vintířovy stezky
Etapa 1. Niederalteich – Lalling (19 km)
Etapa 2. Lalling – Rinchnach (19 km)
Etapa 3. Rinchnach – Zwiesel (15 km)
Etapa 4. Zwiesel – Prášily (21 km)
Etapa 5. Prášily – Hartmanice (14 km)
Etapa 6. Hartmanice – Sušice (16 km)
Etapa 7. Sušice – Horažďovice (22 km)
Etapa 8. Horažďovice – Chanovice (15 km)
Etapa 9. Chanovice – Blatná (20 km)
Foto: Arberland Regio - ©woidlife photography