Objevení sršně asijské v Plzni spustilo lavinu hlášení o jejím výskytu

20.10.2023 8:11

Od objevení hnízda sršně asijské v Plzni obdrželi odborníci stovky hlášení o jejím výskytu. Jak od sebe rozeznat sršeň asijskou a obecnou? Čtěte v článku.

Jan Walter-hnízdo sršně asijské v Plzni-1040x520
Jan Walter-hnízdo sršně asijské v Plzni-1040x520Jan Walter-sršeň asijská-1040x520srsen obecna-jan bělina-1040x520Nález sršně asijské Hrádek u Rokycan 2-2024-1040x520

Ve čtvrtek 5. října byla v plzni objevena sršeň asijská, invazní druh hmyzu, který se specializuje na lov včel. Jedná se o první potvrzený výskyt v České republice. Odborníci intenzivně hledali hnízdo, nalezli ho na Skvrňanech. Hasiči ho 9. října sundali. Psali jsme detailně ZDE.

Nález hnízda spustil lavinu hlášení o výskytu sršně asijské. Dosavadní hlášení zaslaná veřejností se však týkají sršně obecné, která do naší přírody patří.

„Během necelého týdne máme už více než 400 hlášení. Všechna bohužel není možné vyhodnotit, protože chybí fotografie podezřelého hmyzu či jeho hnízda. Na všech snímcích, které nám doposud v reakci na nález sršně asijské v Plzni lidé poslali, byla domácí sršeň obecná, případně jiný druh hmyzu" konstatuje Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Právě s tuzemskou sršní obecnou se dá invazní sršeň asijská nejčastěji zaměnit. Ta ale do naší přírody patří a není žádný důvod k ničení jejích hnízd. Hnízda se mohou likvidovat jen v případě, že sršně někoho ohrožují.

„Sršně obecné mají v přírodě důležitou roli, jsou významnými predátory hmyzu včetně druhů, které jsou lidmi vnímány jako obtížné – loví například vosy,“ připomíná Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Sršeň asijská je o trochu menší než obecná, tělo má tmavší (převažuje černá barva), zepředu oranžovou hlavu a konce končetin má zářivě žluté.

Naopak sršeň obecná má končetiny černé nebo červenohnědé a hlavu zepředu žlutou. Její let je přímější než let sršně asijské.

Podezření na výskyt sršně asijské je možné hlásit na e-mailovou adresu invaznidruhy@nature.cz.

„Kromě nálezu v Plzni se zatím žádný další výskyt sršní asijských nepotvrdil," uvádí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Foto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Jan Walter, Jan Bělina

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT