QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Obyvatelé Slovan v anketě rozhodují, kde chtějí okrasné záhony

11.03.2024 13:45

Slovanští sami vyberou místa pro záhony trvalek. Obvod tak chce vyjít vstříc lidem, kteří nemají pozemky, kde by květiny mohli pěstovat.

okrasné květiny, QAP

Záhony plné krásných květin a k tomu péči o ně nabízí nyní svým občanům vedení slovanského obvodu. Dvojka rozjela projekt s názvem Trvalkové záhony pro lidi. V období od března do května se mohou lidé zapojit do ankety, ve které mohou nominovat místa, která by si zasloužila okrasné záhony.

„Květiny miluje spousta lidí, kteří ale žijí například v bytových domech a nemají pozemky, kde by je mohli pěstovat. Aby se i oni mohli pokochat rozkvetlými záhonky poblíž svého bydliště, přicházíme s projektem, který to umožní,“ popisuje vznik nápadu místostarostka Dvojky Eva Trůková.

Svá přání s místy, kde by květiny rádi viděli, mohou lidé vhazovat do krabičky umístěné v přízemí úřadu slovanského obvodu nebo je zaslat elektronicky na mail myslikovan@plzen.eu.

„Trvalkové záhony by měly být velké maximálně dvacet metrů čtverečních. Sortiment trvalek doplněných o cibuloviny, případně menší keře, budou pak vybrané s ohledem na stanoviště,“ vysvětluje vedení obvodu.

Vhodné pro jejich umístění je slunné místo mimo průšlapy a psí značkování, to by totiž trvalky zničilo. Záhony nelze založit ani pod stromy, které mají povrchové kořeny a nelze je dát ani pod košaté stromy, kde by byl neustálý stín.

„Z veřejností navržených lokalit pak vybereme tedy pět nejvhodnějších, na nichž na podzim záhony zrealizujeme,“ uvádí starosta Slovan Lumír Aschenbrenner.

Zřízení záhonů zahrnuje odstranění travního drnu, odplevelení, ohumusování, výsadbu a zamulčování. Obvod zároveň zajistí pravidelnou údržbu, aby květiny přinášely obyvatelům stále jen radost.

Foto ilustrační QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24