QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Ochranáři odchytili a ošetřili labuť zimující na Radbuze v Dobřanech - FOTKY

10.12.2023 6:00

Labuťí samec, který přezimovává pravidelně v Dobřanech, měl zaškrcenou nohu. Na pomoc mu přijeli ochranáři ze Záchranné stanice živočichů Plzeň.

labut 8
labut 8labut 9labutlabut 2labut 3labut 5

Úspěnou akci za sebou mají ochranáři na jižním Plzeňsku. Jak se vyjádřil Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň úspěch každé akce, odchytu, zásahu a záchrany života volně žijícího zvířete záleží hlavně na odhodlanosti, odvaze a schopnosti lidí, kteří do ní vyráží.

A tak tomu bylo i v sobotu 9. prosince. "Gábina Černá přijela na odchyt labutě k řece do Dobřan z domova oblečená v neoprenu a David Martinovský pro změnu počítal s tím, že domů od řeky pojede v pouze v mokrých trenýrkách. Naštěstí odchyt labutího samce, který měl na noze minimálně již několik týdnů a možná i měsíců namotaný rybářský vlasec, se obešel bez nutnosti Gábiny skoku do studené vody, či honičky a pronásledování labuťáka Davidem v kajaku," komentuje zásah Karel Makoň.

Samec, kterého ochranáři okroužkovali v roce 2015 u Chlumčan a samice okroužkována také u Chlumčan o rok dříve zimují na řece Radbuze mezi mosty v Dobřanech již poněkolikáté. "Letos však samec na Radbuzu do Dobřan přilétl se zaškrcenou levou nohou. Muselo ho to bolet a zároveň i poměrně hodně omezovat v pohybu, přičemž jeho handicapu si pohotově všiml člověk, který nám svůj včerejší nález pohotově nahlásil," říká dále Karel Makoň.

Ochranáři tak vyrazili na zásah. "Noční odchyt pak proběhl nečekaně hladce, jelikož labuťák se nechal nalákat na krmení a v pološeru večerního osvětlení vcelku snadno odchytit z plovoucího mola u starého mostu. Ošetření proběhlo na místě a nutno říci, že bez perfektní přípravy, přesvědčení a nasazení našich lidí by se to nikdy nepovedlo," doplnil Karel Makoň.

Foto: DESOP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24