Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Osada Výškovice na Tachovsku láká turisty a filmaře - FOTKY

26.04.2023 18:38

Osada Výškovice se nachází nedaleko Chodové Plané v údolí u Kosového (Kosího) potoka a z celé původní obce zůstaly jen dvě stavby, kaple a jedno stavení, které po rekonstrukci slouží jako rekreační objekt.

výškovice _QAP_cz (12)
výškovice _QAP_cz (12)výškovice _QAP_cz (1)výškovice _QAP_cz (2)výškovice _QAP_cz (3)výškovice _QAP_cz (4)výškovice _QAP_cz (5)výškovice _QAP_cz (6)výškovice _QAP_cz (8)výškovice _QAP_cz (9)výškovice _QAP_cz (10)výškovice _QAP_cz (11)

Okolní přírodu sužuje řadu let bolševník, který v sezoně úplně skryje stopy po bývalém osídlení. Proti bolševníku se v místě ale už bojuje. Samotná kaple, či její zbytková část, je zděná s hrázděnou předsíní. Celý objekt je neudržovaný, ve zdivu jsou praskliny, omítka silně poškozená, střechou protéká.

Původní sochy zmizely někdy v sedmdesátých letech. U kaple stojí památný strom. "Jde o lípu, která je hodně stará a objemná, bohužel v loňském roce přišla ve velkém vichru o jednu z nejsilnějších větví, což je velká škoda. Ale jinak je to silný strom," popisuje regionální průvodce a badatel Antonín Hříbal z Chodové Plané.

Opuštěné místo se stalo několikrát cílem filmařů. Už v roce 1947 zde Jiří Krejčík natočil film Ves v pohraničí a právě díky tomuto filmu zůstaly zaznamenány dějiny i původní tvář Výškovic, tedy budovy i okolí.

"A filmaři se sem stále vracejí. Letos se do Výškovic vypravil také režisér Tomáš Mašín a natočil v bývalé osadě několik scén do připravovaného filmu Bratři. Samotný název už mnohé napoví, půjde o příběh bratrů Mašínových, vždyť i režisér je vzdálený příbuzný," ukazuje na okolí Výškovic Hříbal.

Kdo film Ves v pohraničí viděl, těžko by filmová místa dnes poznal. "Pravděpodobně vůbec ne, protože příroda zde spolu s časem zapracovala a zbytky domů jsou zarostlé náletovými dřevinami a rostlinami. Řadu let zde bojují také s bolševníkem, který dorůstá do takové výšky, až zakryje pohled na kapli. Přesto je to tu velmi poutavé, lidé si sem chodí odpočinout při procházkách, okolní příroda malebného údolí Kosího potoka a nedaleký Lazurový vrch a další vrchy, nabízí krásné výhledy do krajiny, občerstvit se můžete třeba i u minerálního pramene Čiperka," dodal Hříbal.

O natáčení filmu Bratři jsme více psali ZDE.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT