Otepluje se a začíná létat přezimující hmyz. Pozor na sršeň asijskou!

14.04.2025 10:28

S příchodem teplejších dnů se do přírody vrací přezimující hmyz – a mezi ním může být i sršeň asijská, invazní druh nebezpečný především pro včelstva a další opylovače. Právě teď je klíčové zachytit její výskyt co nejdříve. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR proto znovu vyzývá veřejnost ke spolupráci.

Jan Walter-sršeň asijská-1040x520

„Otepluje se a začíná létat přezimující hmyz. Může mezi ním být i sršeň asijská, jejíž královny mohly někde nepozorovaně přezimovat. Aby se zamezilo jejímu dalšímu šíření, je třeba najít poletující královny dřív, než stačí vybudovat novou kolonii,“ upozorňuje Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Sršeň asijská byla v České republice poprvé potvrzena na podzim 2023 v Plzni. Hnízdo tehdy odborníci objevili ve Skvrňanech a za pomoci hasičů ho odstranili. Od té doby se její výskyt potvrdil již na čtyřech místech v republice a počty hlášení rostou i v dalších evropských zemích. V loňském roce byly v okolí dálnice D5 nainstalovány speciální pasti, které mají pomoci s monitoringem. Stále ale platí, že největší roli hraje všímavost veřejnosti.

„Zásadní jsou přímá pozorování od lidí, která nás na výskyt sršně mohou upozornit. Jen tak je šance, že se podaří hnízda odhalit a zlikvidovat včas, Pasti, které se vloni na několika místech instalovaly, jsou pouze doplňkem k přímému pozorování. Pokud se v nějaké zachytí sršeň asijská, je nutné urychleně pátrat po hnízdě a zajistit jeho odstranění,“ vysvětluje Tomáš Görner z  Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Sršeň asijská je na první pohled podobná naší domácí sršni, poznáte ji však podle tmavšího těla a žlutě zbarvených konců nohou. Aktivně loví včely a další druhy hmyzu a její hnízda bývají často vysoko v korunách stromů nebo v různých stavbách.

Jak postupovat při nálezu sršně asijské nebo hnízda:

  • Nesnažte se hnízdo odstranit – sršně mohou být agresivní.
  • Zachovejte bezpečnou vzdálenost.
  • Pokud je to možné, místo nafoťte a zaznamenejte přesnou lokalitu.
  • Nález nahlaste na e-mail: invaznidruhy@aopk.gov.cz nebo přes aplikaci Nahlaš sršeň.

Foto Jan Walter

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Čištění klima