QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Plzeň zpřístupnila veřejnosti vzácná umělecká díla

03.11.2022 13:25

Plzeň spustila nový web, Artotéku města Plzně. Nyní se můžete online podívat na jedinečné kolekce děl umělců spjatých s Plzní i plzeňským regionem, které jsou ve vlastnictví města Plzně.

artotéka Plzeň_1122

Město Plzeň vlastní na 300 děl v hodnotě téměř 5 milionů korun. Nyní si je veřejnost může prohlédnout online. „Chceme prostřednictvím nového webu artoteka.plzen.eu veřejnosti přehlednou a vizuálně moderní formou ukázat naši městskou výtvarnou sbírku v celé její šíři i pestrosti – nabídnout nejen milovníkům výtvarného umění virtuální galerii se snadnou a rychlou orientací v informacích o zastoupených autorech, jejich dílech i výtvarných technikách, a to při zachování maximální funkčnosti a přehlednosti,“ informovala Eliška Bartáková, radní pro oblast kultury a památkové péče.

Plzeň sbírku umění systematicky buduje od roku 1996, vyhledává a každoročně nakupuje umělecká díla, jejichž tvůrci jsou spojeni s Plzní. Díky tomu vznikl soubor, jenž vlastně mapuje umělecký vývoj v plzeňském regionu.

„Za dobu své existence se Artotéka města Plzně stala významnou pamětí vývoje plzeňského umění a kulturní historie města. Mezi nejstarší díla zastoupená ve sbírce patří soubor grafik a kreseb Karla Votlučky (1896–1963), někdejšího člena Umělecké skupiny, založené roku 1919 a považované za první výtvarný spolek ve městě. Ve sbírce jsou zastoupena např. i dvě díla Jiřího Kovaříka (1932–1994), jehož nedožité 90. narozeniny si připomínáme právě v těchto dnech výstavou v Novém divadle. Jsou v ní však již zastoupena i díla současných čtyřicátníků, například Lukáše Kudrny, Štěpánky Bláhovcové nebo Jana Wolfchena Vlčka. V současné době kolekce zahrnuje již více než tři sta výtvarných děl v celkové hodnotě téměř pět milionů korun,“ doplnila Eliška Bartáková.

Díla zastoupená v Artotéce města Plzně mohou zájemci vidět naživo ve veřejném prostoru – v úřadech a budovách, jež jsou ve správě města. Díla jsou také zapůjčována na nejrůznější výstavy a město Plzeň také organizuje samostatné tematické výstavy sestavené z artefaktů Artotéky města Plzně.

Foto iustrační Artotéka

SDÍLEJTE ČLÁNEK
ITEP
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT