Plzeňský kraj chce podpořit prodejny v malých obcích

25.04.2023 8:17

Udržení prodejny potravin v menších obcích je těžší a těžší. Pro starší a hendikepované občany je ale místní obchod často jedinou možností, kde si nakoupit základní potraviny. Plzeňský kraj vypsal dotační titul na záchranu těchto malých prodejen.

foto-qap-cz (28)

Rada Plzeňského kraje projednala a schválila vyhlášení dotačního titulu Zachování prodejen v malých obcích Plzeňského kraje 2023. „Tento dotační titul vyhlašuje kraj již od roku 2018 a chce jím alespoň částečně přispět malým obcím k udržení prodejen potravin, které mají na svém území. Díky tomu mohou obce podpořit provoz prodejny bez ohledu na vlastníka budovy a provozovatele,“ říká náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropské záležitosti Petr Vanka. Připustil také, že tento dotační titul může do budoucna doznat změn ve smyslu poskytnutí pomoci kraje na zachování ‚obslužnosti venkova‘ tak, aby prodejny potravin anebo služby z malých obcí zcela nevymizely.

Náměstek hejtmana Petr Vanka upozorňuje, že záleží jen na představitelích obce, zda se rozhodnou prodejnu ve své obci podpořit. Dotaci je přitom možné čerpat na mzdové náklady prodavačky, provozuje-li prodejnu potravin obec, na úhradu energií, případně na příspěvek provozovateli prodejny. „V loňském roce Plzeňský kraj z uvedeného dotačního programu podpořil 60 obcí v celkovém objemu 2,5 milionu korun. Letos v něm máme alokovány 3 miliony korun, takže z něho může být podpořeno ještě více prodejen,“ dodal.

O dotaci může požádat obec s počtem obyvatel do 500, případně s počtem obyvatel do 2 000, ale pouze pro prodejnu v místní části do 250 obyvatel. Zároveň musí jít o jedinou prodejnu v obci nebo části obce. Žádosti je možné podávat pouze elektronicky přes krajský dotační portál eDotace, a to v termínu od 25. 5. do 5. 6. 2023.

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
DKlub
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT