Plzeňský kraj v Bruselu prezentoval projekt Zdravá krajina prostřednictvím výstavy - FOTKY

18.10.2024 14:48

Plzeňský kraj již třetím rokem pracuje na projektu nazvaném „Zdravá krajina“. Jeho cílem je zlepšit schopnost krajiny lépe zadržovat vodu. Nyní byl projekt díky výstavy představen v Bruselu.

výstava Zdravá krajina v Bruselu_1024_PK (1)
výstava Zdravá krajina v Bruselu_1024_PK (1)výstava Zdravá krajina v Bruselu_1024_PK (4)výstava Zdravá krajina v Bruselu_1024_PK (5)výstava Zdravá krajina v Bruselu_1024_PK (2)výstava Zdravá krajina v Bruselu_1024_PK (3)

Dlouhodobý projekt Plzeňského kraje ke zlepšení schopnosti narušené krajiny zadržovat vodu nazvaný Zdravá krajina prostřednictvím výstavy zavítal do Bruselu. Příklady dobré praxe z Plzeňského kraje tak mohli přímo v Plzeňském domě vidět i zástupci dalších regionů mimo ČR na velkoformátových fotografiích.

Zahájení výstavy v Plzeňském domě se zúčastnil hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a vedoucí odboru životního prostředí Martin Plíhal, jehož odbor za projektem stojí společně s náměstkem hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Josefem Bernardem.

"Cílem projektu je zlepšit schopnost krajiny lépe zadržovat vodu, která byla lidskou činností v minulosti značně narušena. Další myšlenkou je zvýšit odolnost krajiny vůči vodní a větrné erozi a také posílit biodiverzitu v území tak, aby bylo atraktivnější pro různé druhy živočichů a rostlin," vysvětluje Martin Plíhal s tím, že zabráněním rychlému odtoku vody z krajiny a měst se rovněž snižuje znečištění vodních toků.

Opatření, která napomáhají všem těmto cílům, je podle něj celá řada. "Některá z těchto opatření jsou složitější a vyžadují součinnost více subjektů, mnoho z nich je ale jednodušších a jejich provedení nemusí být příliš náročné a mohou být realizovány dokonce i jednotlivci. Stačí mít chuť se na tvorbě zdravé krajiny podílet," dodává Martin Plíhal.

Prezentování příkladů dobré praxe je jednou z aktivit tohoto rozsáhlého projektu Plzeňského kraje. Stěžejní částí projektu je komplexní zpracování detailních územních studií v nejpotřebnějších oblastech kraje, které navrhnou realizaci konkrétních opatření k obnově pestré a stabilní krajiny.

Další oblastí aktivit v projektu je vytváření nových biotopů na pozemcích, které se Plzeňský kraj snaží získat anebo je již získal, do svého majetku, a to za pomoci finančních prostředků získaných i od soukromých společností v rámci programu „Partner Zdravé krajiny“. Společnosti pak na oplátku získávají možnost užívat eko-značku, která zvýrazní jejich environmentální vnímání ze strany veřejnosti.

Foto Plzeňský kraj

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT