QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Po extrémních teplotách by mohlo přijít sněžení

16.11.2015 7:02

I když ještě v příštích dnech budou teploty celkem vysoko, na konci týdne by už mohlo dorazit sněžení i do nižších poloh. I tak přijde výraznější ochlazení až na začátku prosince.

Sněhová situace 27_1_Pavel Němeček (16)

Podle nových měsíčních výhledů meteorologů budou příští dva týdny nadále spíš teplotně nadprůměrné. K průměrným hodnotám pro toto období se teploty vrátí zhruba na přelomu listopadu a prosince. V tomto týdnu by nicméně už mohlo dorazit sněžení i do nižších poloh, dál bude také region trápit silný vítr. 

"Předpokládáme, že období od 16. listopadu do 13. prosince 2015 bude jako celek teplotně nadprůměrné. Po extrémně teplém 46. týdnu (9.-15.11.) bude pokračovat i v následujícím týdnu velmi teplé a větrné počasí, až ke konci týdne se bude výrazněji ochlazovat. Přesto zůstanou teploty nad úrovní dlouhodobých průměrů. Až druhá polovina předpovídaného období by měla mít teploty blízko normálním hodnotám pro danou roční dobu," informoval ČHMÚ.

Z hlediska srážek se předpokládá, že celkově bude období od 16. listopadu do 13. prosince průměrné. V první polovině období, tedy v závěru listopadu, by srážek mělo být o něco víc. Srážkově nejvydatnější bude týden od 23. do 29. listopadu.

Na konci týdne by mohlo dorazit sněžení, dál musíme počítat se silným nárazovým větrem...

V následujících dnech budou teploty stále celkem vysoko, ochlazení se očekává až v závěru týdne. "V následujících dnech budou v západním oceánském proudění postupovat přes naše území jednotlivé frontální systémy a za posledním z nich k nám začne proudit ke konci období studený vzduch od severozápadu až severu," upozorňují meteorologové.

V úterý navíc začne znovu zesilovat vítr, který bude postupně ve středu dosahovat i v nížinách rychlosti až 25 m/s, na hřebenech hor až kolem 30 m/s.

V pondělí bude zataženo až oblačno, v průběhu dne by ale oblačnosti mělo ubývat až na polojasno. Teploty se vyšplhají odpoledne mezi 12 až 16 stupňů.

V úterý nás čeká opět zataženo nebo oblačno s přeháňkami nebo občasným deštěm. Přidá se navíc znovu silný nárazový vítr. Teploty v noci klesnou mezi 9 až 5 stupňů, přes den vystoupí mezi 10 až 14.

Středa bude také ve znamení zatažené nebo oblačné oblohy s deštěm, odpoledne by ale mělo ubývat mraků i srážek a mohlo by se to vybrat až na polojasno. V noci klesnou teploty mezi 12 až 8 stupňů, přes den vystoupí mezi 10 až 14. Počítat dál musíme se silným nárazovým větrem, který bude mít i v nížinách rychlost až 25 m/s. Stejné to bude i ve čtvrtek, také teploty se budou pohybovat celkem vysoko mezi 11 a 15 stupni, v noci mezi 8 a 4.

V pátek by se k zatažené obloze na hřebenech hor mohlo přidat i sněžení. Jinak bude pršet nebo se budou objevovat přeháňky. Teploty budou v noci mezi 9 a 5 stupni, přes den mezi 10 a 14.

Vyhlídka počasí od soboty do pondělí podle ČHMÚ: "Zataženo až oblačno, déšť nebo přeháňky, na horách srážky četnější a postupně v polohách nad 500 m srážky sněhové. Ke konci období proměnlivá oblačnost a místy přeháňky, většinou sněhové. Nejnižší noční teploty zpočátku 6 až 2 °C, postupně 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty zpočátku 5 až 9 °C, postupně 1 až 5 °C."

FOTO: ilustrační
 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT