QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Pozor na doplněk stravy, může být pro člověka velmi nebezpečný

10.03.2021 12:32

Státní zemědělská a potravinářská inspekce důrazně varuje všechny spotřebitele před konzumací uvedeného doplňku stravy.

Profivit_03

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v rámci kontroly internetového prodeje doplněk stravy s nadlimitní koncentrací látky amygdalin, která se v těle po požití metabolizuje na kyanovodík a kyanidy. "Jedná se o doplněk stravy ProfiVit Vitamín B17, 210 tobolek, výrobce: ProFivit s.r.o. (Slovenská republika). Inspektoři SZPI vzorek odebrali z e-shopu https://enerex-vitaminy.cz, který cílí zejména na české spotřebitele, informace o zboží poskytuje v českém jazyce, výrobek je možné koupit za české koruny. Provozovatelem e-shopu je společnost Kaituna s.r.o. se sídlem v České republice," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Profivit_02

Laboratorní rozbor v doplňku stravy potvrdil v jedné doporučené denní dávce přítomnost látky amygdalin v množství 493 miligramů (mg), což odpovídá množství až 29 mg kyanovodíku po metabolizaci.  Dle stanoviska Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) se život ohrožující dávka kyanovodíku pohybuje v hodnotě 0,5 – 3,5 mg na 1 kg tělesné váhy, tj. u 70 kg vážícího člověka v intervalu 35 – 245 mg.

Profivit_01

Vzhledem k tomu, že amygdalin není v tomto případě náhodnou kontaminující látkou, ale záměrně přidanou složkou, inspekce nařídila stažení z trhu všech šarží výrobku, nikoliv pouze hodnocené šarže. "Potravinářská inspekce odeslala notifikaci do evropského systému rychlého varování pro potraviny a krmiva RASFF, čímž umožnila došetření a přijetí opatření v zemi původu potraviny," dodal Pavel Kopřiva.

Foto: SZPI

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24