Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

16.06.2024 14:15

Tragická nehoda zastavila provoz na dálnici, na D5 zemřel motorkář

Nehoda se stala dopoledne u Loděnice ne Berounsku ve směru na Prahu

Pozor! SVS stahuje z prodeje kojeneckou výživu. Může obsahovat nebezpečný Cronobacter

16.11.2022 14:10

Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje spotřebitele, že se na českém trhu objevila kojenecká výživa z kozího mléka, která by mohla obsahovat bakterie rodu Cronobacter. Zákazníci, kteří mají výrobek doma, by jej neměli kojencům dávat a mohou jej vrátit v místě nákupu.

Výstřižek

Název: Naše mléko 1, Počáteční kojenecká výživa z bílkovin kozího mléka v prášku

Šarže: L 430

Datum minimální trvanlivosti: do 31. 10. 2023

Datum výroby: 26. 2. 2022

Výrobce: Goldim s.r.o.

Celkové množství: 1 024 kusů

Třetina z přibližně 1000 balení směřovala na Slovensko, zbylé dvě třetiny se prodávaly na českém trhu, a to zejména v lékárnách a v internetovém obchodě. „Z celkového počtu 1 024 kusů kojenecké výživy směřovalo do ČR 616 balení, (zbytek šel na Slovensko). Téměř 300 kusů směřovalo do velkoobchodu Pharmos, který dodává zboží do lékáren. Kojeneckou výživu prodával také internetový prodejce Alza.cz, kde se mělo prodat necelých šest desítek balení. Zbytek zboží odebralo více než 45 maloodběratelů,“ uvedl Petr Vorlíček, tiskový mluvčí SVS. „Všichni velkoobchodní příjemci kojenecké výživy byli informováni a požádáni o zablokování výrobku v jejich skladech a stažení z prodejní sítě, a to do jednoho měsíce od obdržení oznámení,“ dodává.

„Některé bakterie rodu Cronobacter jsou patogeny, které napadají především imunitně oslabené jedince. Rizikovou skupinou jsou předčasně narozené děti s potlačenou imunitou ve věku od 3 dnů do 4 let. Onemocnění novorozenců se vyskytuje vzácně, mívá však závažný průběh. Ve většině případů je nákaza spojená s konzumací mléčné kojenecké výživy. Bakterie jsou běžnou součástí střevní mikroflóry teplokrevných zvířat. Vyskytují se také v prostředí, ve vodě, půdě a na zelenině. Mohou přežívat i v prostředí potravinářských podniků, zejména v suchých a teplých místech,“ uvádí Státní veterinární správa.

Foto SVS

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte