Projekt Nový dům pro Hospic svatého Lazara je zase o krok blíže k realizaci

20.10.2023 13:58

Rada města Plzně schválila uzavření Memoranda o spolupráci mezi Plzeňským krajem, statutárním městem Plzeň a Biskupstvím Plzeňským ve věci podpoření realizace projektu nazvaného Nový dům pro Hospic svatého Lazara.

Hospic sv. Lazara_2023_QAP (1)

Město, kraj i biskupství podepíší memorandum o spolupráci ohledně nového objektu pro hospic. Všechny tři subjekty v něm deklarují, že podle svých možností přispějí k uskutečnění projektu.

Hospic svatého Lazara, který se ročně ve svém lůžkovém zařízení postará o zhruba 380 klientů a poskytuje i službu domácího hospice sídlí v budově, která patří městu Plzeň. Do tohoto zařízení ale přichází lidé z celého Plzeňského kraje. Jako jediný lůžkový hospic v kraji umožňuje důstojné doprovázení lidí v závěru života společně s podporou pro rodinu.

Budova je umístěna ve vnitrobloku v ulici Sladkovského. Popelnice, které přetékají odpadky, temné průchody, špína a hluk. V tomto prostředí tráví lidé poslední dny svého života.

„Nejde ale jen o okolí našeho hospice. Interiéry nejsou na takové zařízení zcela vhodné. Máme například problémy s úložnými prostory, zázemím pro personál. Místnost posledního rozloučení se nachází v suterénu budovy. Zajišťujeme plnohodnotnou péči, ale nové prostory by nám opravdu moc pomohly,“ popsala QAPu v rozhovoru Jiřina Helíšková, ředitelka Hospice svatého Lazara.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE. Mimo jiné v něm naleznete i vizualizace na Nový dům pro Hospic svatého Lazara.

„Nové zázemí by mohl hospic nalézt v klidné lokalitě v Plzni-Liticích. Nyní jako město spolupracujeme se zařízením na utvoření smlouvy o výpůjčce na pozemek,“ uvedl radní města Plzně pro oblast sociální a aktivní život seniorů Jiří Šrámek. Nový objekt chce hospic financovat z různých zdrojů, náklady se odhadují do 400 milionů korun.

Pro posun a realizaci projektu byl důležitý i postoj starosty Litic, ten záměr tohoto druhu výstavby vítá. „Líbí se mi záměr i projekt jako takový, zatím jsem viděl studii, která mě zaujala. Proto jsem nabídl areál Litického dvora jako místo, kde by se dal projekt realizovat. Určitě upřednostním stavbu takového zařízení jakým je hospic před další obytnou výstavbou, pro kterou máme v Liticích rozvojových území dostatek,“ okomentoval pro QAP Michal Hausner, starosta šestého plzeňského obvodu.

V memorandu se smluvní strany zaváží, že budou vyvíjet činnost k dosažení účelu memoranda. Každá ze smluvních stran se zdrží jakékoliv činnosti, jež by mohla znemožnit nebo ztížit dosažení účelu memoranda. Dále se každá ze smluvních stran zdrží jakéhokoliv jednání, které by mohlo ohrozit zájmy smluvních stran v souvislosti s dosažením účelu memoranda.

„Skvělá zpráva! Podařil se další krůček, abychom byli v novém. Děkujeme za podporu také všem 142 lidem, kteří zatím přispěli na stavební projekt. To je nejbližší krok, který je před námi. Získat 15 milionů, zadat projekt. Budeme vděční, pokud se k dárcům přidáte (ZDE) a pomůžete nám přiblížit se zdánlivě nedosažitelnému cíli. Věříme, že to není nemožné," reagoval Hospic svatého Lazara.

Foto ilustrační QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
DKlub
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT