20.04.2025 10:20
20.04.2025 9:15
Viktorka slaví výhru nad FK Dukla Praha
Plzeň zvítězila nad FK Dukla Praha 4:2. Gól dal Cadu, Durosinmi, Kalvach a Vydra. Viktoria si zajistila druhé místo pro nadstavbovou část soutěže.
19.04.2025 18:56 19.04.2025 19:32
Řidiči, pozor! D5 je uzavřena ve směru na Prahu
Šimpanzice Caila z plzeňské zoo statečně bojuje s kožní nemocí
Oblíbená šimpanzice Caila ze Zoologické a botanické zahrady města Plzně se už několik měsíců potýká s kožními problémy, které ji nutí k neustálému drbání. Veterináři, ale i humánní lékaři hledali příčinu a nyní už mají jasnější představu, co za potížemi stojí.

"Caila, která je aktuálně asi nejznámějším šimpanzem učenlivým v naší zoo, se potýká již několik měsíců s dermatologickými obtížemi. Celé to začalo již v loňském roce na konci léta, kdy si chovatelé prvně začali všímat míst, kde chybí srst či prosvítá kůže," sdělil mluvčí plzeňské zoologické zahrady Martin Vobruba.
Nejprve to vypadalo jako odřenina z divokého dovádění a her s ostatními členy skupiny. "Jelikož je Caila pětiletý výrostek nepřikládali jsme tomu zvláštní význam neboť je velmi akční a celé jsme to vyhodnotili tak, že kůže je jen „ošoupaná“. Bohužel na podzim v absentující srsti přibylo intenzivní drbání a škrábání, a tudíž bylo patrné, že Cailu kůže značně svědí," uvedla zooložka z plzeňské zoo Kristýna Rothová.
"Postupovali jsme po konzultaci s veterináři a nasadili základní léčbu na tyto projevy. Bohužel asi měsíc po vysazení léčby se problémy opět vrátily. Bylo proto nutné začít organizovat postup, jak realizovat diagnostické vyšetření. To se může jevit jako „jednoduché“ nicméně v případě pětileté samice je problémem, že se v ideálním případě musí uspat i matka, aby nebyly narušeny vztahy ve skupině. Přípravy zahrnovaly trénink na oddělení Caily i s matkou Zedonjou. Během deseti dnů se nám povedlo natrénovat vše podle představ," sdělila dále zooložka.
Pro samotné vyšetření veterináři oslovili i humánní lékaře (dermatology a alergology), kteří byli přítomni i během uspání.
"Odebírala se krev, vzorky kůže, dělaly se testy na alergeny přímo na kůži a jiné nezbytné součásti vyšetření. Při té příležitosti jsme obě uspaná zvířata zvážili a Caile byl aplikován mikročip. Celý zákrok proběhl velmi dobře, a i následné probuzení z anestezie a spojení se skupinou se obešlo bez problémů," uvedla Kristýna Rothová.
Aktuálně již mají v plzeňské zoo k dispozici výsledky většiny testů, které ukazují na silný atopický ekzém. Ten pravděpodobně způsobuje veliká citlivost na prachové roztoče.
"Z těchto důvodů se nyní snažíme upravit expozici a přilehlé chovatelské prostory, tak aby byla vhodnější zejména co se týče údržby. Jak jistě víte lidé potýkající se s těmito problémy jsou nuceni častěji prát lůžkoviny, utírat prach, vytírat speciálními přípravky atp. Jelikož lokální léčba kůže není téměř možná – zejména vzhledem k bezpečnosti chovatelů – zvolili jsme nyní léčbu cyklosporiny, které by měli tlumit příznaky. Doufáme že v kombinaci s výše zmiňovanými opatřeními se nám podaří Caily stav stabilizovat," dodala závěrem zooložka.
Foto ilustrační zoo Plzeň