25.06.2025 19:21
25.06.2025 16:59
Baletní hvězda Richard Ševčík na besedě okouzlil plzeňské seniory - FOTKY
Jaká role se zapsala Richardu Ševčíkovi do srdce? Co naučil seniory a jaké překvapení si pro ně připravil? Čtěte v reportáži z besedy. Redaktorka QAPu byla na místě!
25.06.2025 14:45
Dopřejte si dávku roztomilosti. V Plzni se konala výstava ježků - FOTKY
SZPI zadržela přes čtyři tuny plesnivých fíků z Turecka
Fíky jsou před Vánoci každoročně žádaným zbožím. SZPI nyní zadržela přes čtyři tuny fíků z Turecka, u kterých byl překročený limit aflatoxinu.

V sítích kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce a celníků skončila zásilka celkem 4 248 kilogramů sušených fíků původem z Turecka.
"U potraviny ´FÍKY sušené ovoce´, laboratorní analýza prokázala překročení maximálního limitu pro přítomnost aflatoxinu B1 a sumy aflatoxinů B1, B2, G1, G2," říká Radoslav Pospíchal ze SZPI.
Konkrétně se jednalo o šarži s označením L17007, LotNr:090048474/2-11-798, jejímž dovozcem do republiky byla společnost IBK TRADE. Výrobcem sušeného ovoce byla společnost Kirlioglu Tarimsal Urunler Gida z Turecka
"Aflatoxiny patří do skupiny mykotoxinů, které vznikají jako produkt metabolismu plísní a řadí se ke karcinogenním látkám. Inspekce vložila informaci o zjištění do evropského systému rychlého varování RASFF," dodává Radoslav Pospíchal.
FOTO: SZPI - ilustrační