QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

V Česku znovu padaly rekordy, nejtepleji bylo v Plzni

30.03.2024 19:41

Sobotní den přinesl velmi teplé počasí, nejvyšší teplota byla naměřena v Plzni. 

DSC04279

Počasí ovlivnil prach ze Sahary, ten na mnoha místech zapříčinil pokles teplot. "Bylo to velmi těsné, ale letního dne jsme se nakonec dnes nedočkali. Teploty výrazně ovlivnil rozptýlený saharský prach a vysoká oblačnost, která se následkem prachu tvořila více," informovali dnes meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) s tím, že teploty byly zhruba o dva až čtyři stupně nižší, než byly prognózy.

I tak ale bylo velmi teplo a po dnešku se opět přepisují tabulky teplotních rekordů. "Nejvyšší teplotu, 24,6 °C jsme zaznamenali v Plzni krátce po 14. hodině. Tato stanice ale neměří více, než 30 let, " uvedl ČHMÚ.

Vysoké teploty byly v celém Plzeňském kraji. "Celkově jsme zaznamenali rekord pro 30. března na necelých 28 % stanic měřících více jak 30 let. Na dvou stanicích, ve Staňkově a v Broumově, byl dokonce překonán i dosavadní březnový rekord," uvádí meteorologové.

Ve Staňkově bylo naměřeno 23 °C, v Klatovech 23,1 °C, v plzeňském Bolevci 23,1 °C. Jedná se o data ze stanic, které měří více než 30 let.

Podle ČHMÚ se stále jedná o teploty, které nejsou typické pro konec března. "I když jsou takto vysoké teploty pro většinu lidí subjektivně příjemné, je nutno zdůraznit, že se jedná o extrémní hodnoty naprosto netypické pro konec března," uvedl ČHMÚ.

Teplotní rekordy zaznamenali meteorologové už první sváteční den. Rekord padl např. na Šumavě v Hojsově Stráži.

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new