QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

V NTC ZČU měří opticko-tepelné vlastnosti materiálů pro firmy z celého světa

30.11.2022 15:19

Tým z výzkumného centra NTC (Nové technologie – výzkumné centrum) Západočeské univerzity v Plzni nabízí zakázkové měření opticko-tepelných vlastností materiálů, jakými je emisivita, odrazivost, propustnost, pohltivost nebo tepelná vodivost, a vyvíjí také řešení na míru pro zákazníky.

NTC

S měřením začali výzkumníci již před dvaceti lety, kdy potřebovali znát přesné hodnoty emisivity pro aplikace bezkontaktního měření teplot. Sestavili proto první jednoduché metody s topnou deskou, termočlánkem a termokamerou. Dnes je oblast měření opticko-tepelných vlastností materiálů v infračerveném pásmu spektra elektromagnetického záření jednou z hlavních činností.

Výzkumníci a výzkumnice NTC vyvinuli metodu pro měření spektrální emisivity (SNEHT) až do 1000 °C. Metoda je určena pro měření funkčních povrchových vrstev a úprav a je v Evropě unikátní, díky možnosti měření tenkých vrstev a povlaků. Měření vzorků materiálů v laboratoři NTC využívají přední světové společnosti v celé řadě odvětví, od ropného a energetického průmyslu, chemického a petrochemického průmyslu, strojního a průmyslového inženýrství až po výrobu. Mezi zákazníky patří například Aremco Products Inc. (USA), SCG Chemicals Co.,Ltd (Thajsko), Integrated Global Services (USA), TECNALIA-Industry and Transport Division (Španělsko), Cidetec (Španělsko) a další. Aktuálně se výzkumný tým zabývá také měřením materiálů pro koncentrované solární elektrárny (CSP).

Zaujala vás tato problematika? Získejte více informací na webu: https://irt.zcu.cz/cs/vyzkum/opticke-vlastnosti-materialu/ a kontaktujte nás.

Výše uvedené aktivity jsou součástí LABIR-PAV / Předaplikační výzkum infračervených technologií (ev. č. projektu CZ.02.1.01/0.0/0.0/18_069/0010018) je finančně podpořen MŠMT ČR v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV).

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new