Přílivy návštěvníků i kritika. Plzeň se loučí s titulem EHMK

24.11.2015 14:27

Enormní nárůst turistiky, festivaly, akce, ale i kritika. To vše s sebou nesl rok 2015 v Plzni v souvislosti s titulem Evropské hlavní město kultury. Na radnici se bilancovalo...

FOTO_QAP_CZ (6)
FOTO_QAP_CZ (1)FOTO_QAP_CZ (6)FOTO_QAP_CZ (8)FOTO_QAP_CZ (13)FOTO_QAP_CZ (14)FOTO_QAP_CZ (15)

Rok 2015 se na sto procent zapíše do historie Plzně. Byl rokem, kdy západočeská metropole nesla titul Evropské hlavní město kultury. V mnoha ohledech byl projekt úspěšný. Zejména z pohledu čísel ohledně přílivu návštěvníků. Z jiného pohledu nicméně společnost Plzeň 2015 čelila kritice a odmítání projektu ze strany Plzeňanů. 

S končícím rokem 2015 přišel čas hodnotit i ústřední projekt, který se v letošním roce v Plzni promítal v podstatě do všech odvětví. Plzeň 2015 - Evropské hlavní město kultury. Na kulturní akce mnohdy musely reagovat dopravní podniky, bezpečnostní složky v souvislosti s opatřeními kvůli akcím i další subjekty a instituce.

"Celkově si myslím, že Plzeň jela na velmi dobré vlně. Dokázala na sebe upoutat pozornost od samého začátku, nalákat hodně turistů Máme velkou radost i z toho, jak plzeňské publikum nakonec přijalo kulturní akce od těch masivnějších, jako byl Festival světla nebo Bavorské dny, až po ty úzkoprofilové jako Týdny baroka nebo výstavě a čistě umělecké akce, které nalákaly někdy jen desítky nebo i jednotky lidí," říká ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek.

Zisk titulu a s ním spojené akce nicméně přilákaly do Plzně skutečně davy návštěvníků. Podle oficiálních čísel narostly počty turistů, kteří se v Plzni ubytují, přenocují, narostly i počty těch, kteří jsou ve městě jen jeden den. Obecně letošní nárůst oproti loňsku má Plzeň dokonce vyšší než Praha a Brno, kde se konalo mistrovství v hokeji. "Za první tři čtvrtletí tohoto roku se v Plzni ubytovalo přes 194.000 hostů, což je o 13,7% více než za stejné období loňského roku. Počet přenocování v Plzni činil k poslednímu září více než 380.000 nocí, i v tomto případě jde o 13% meziroční nárůst. Ve 3. čtvrtletí, tedy v průběhu letních měsíců, vzrostl počet nocujících hostů v Plzni o 17%," shrnuje ředitelka Plzeň - turismus Zuzana Koubíková. 

"Díky projektu je Plzeň vyhledávanou turistickou destinací. Podle mého názoru se realizace vydařila, program považuji za úspěšný. Zároveň je tu ale závazek vůči dalším létům, musíme zajistit udržitelnost,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Akce podle organizátorů navštívilo celkově přes milion návštěvníků. "Překvapil nás Festival světla, na který dorazilo 40 tisíc lidí, i Bavorské kulturní dny. Zmínil bych ale i rok 2014, kdy nás překvapil zájem o Le Manège Carré Sénart (pozn.red.: kolotoč na náměstí Republiky). Svezlo se 60 tisíc lidí, což bylo krásné. Ten první večer s videomappingem nám ale přišlo úplně plné náměstí a my jsme na to nebyli úplně připravení," říká Jiří Suchánek.

Nechyběla krize a kritika...

Mezi akce, které se veřejnosti vryly do paměti, tak patřilo zahájení projektu, festival Rock for People, samozřejmě slavné obří loutky, ale například i koncert plzeňských kapel na náměstí, který původně ani neměl být. Podle náměstka primátora Martina Baxy se nicméně projekt zasloužil i o "znovuoživení" plzeňských rodáků jako například Ladislava Sutnara nebo Jiřího Trnky. Hodně diskutovaným byla část programu pod názvem Sezóna nového cirkusu. Někteří si svá představení našli, někteří program kritizovali. Ostatně s kritikou se projekt musel vyrovnávat poměrně často. Ať už šlo o samotné zahájení a jeho financování, tak o malé zapojení plzeňských umělců do projektu. Kritika se ale ozývala i ze strany občanů směrem k samotnému programu.

"Bylo to o velkých očekáváních řady lidí, která si o projektu nic nepřečetla a čekala, že každý den na náměstí bude pódium a jiná kapela. To je naprosto legitimní a to jsou prostě očekávání, která ale neodpovídají tomu, s čím Plzeň vyhrála titul. Plzeň vyhrála titul v roce 2010 s poměrně ambiciózní přihláškou, která obsahovala spoustu uměleckých projektů, spoustu projektů, které zapojují veřejnost. Nebyla postavená na klasické kultuře, jak ji řada kulturních konzumentů zná. A proto možná to překvapení, že to je jiné, že to je drahé," říká ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek.

I když titul bude za chvíli minulostí, Plzeň 2015 ze západočeské metropole nemizí. Od příštího roku bude ústavem a bude dál pracovat na některých z projektů, které v Plzni vydrží i po roce 2015, jako je například DEPO 2015. Z Plzně ani neodchází přední představitelé společnosti. Dál bude v ústavu působit jak současný ředitel Jiří Suchánek, tak programový ředitel Jiří Sulženko.

FOTO: QAP.CZ

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT