V Plzni chybí dárci krevních destiček! Fakultní nemocnice žádá o pomoc

21.06.2024 8:11

Hematologicko-onkologické oddělení žádá veřejnost o spolupráci. Pomoc můžete i vy, dárcovství krevních destiček nebolí.

dárce krevních destiček_FN Plzeň_ilustrační

V loňském roce Separační centrum Hematologicko-onkologického oddělení provedlo 1 071 aferetických odběrů trombocytů (přístrojové odběry přes separátor) pro pacienty v léčbě nebo po transplantaci kostní dřeně. Nemocným jsou podávány jak za hospitalizace, tak i v ambulantní péči, v současnosti je zaregistrováno 287 aktivních dárců a odběr lze opakovat cca 1x za měsíc.

V roce 2022 se přihlásilo 32 nových dárců, bohužel 91 dárců bylo z registru vyřazeno. Většina z nich přestala být dárcem z osobních nebo zdravotních důvodů.

Chcete pomoci? Je třeba splnit určitá kritéria. "Předpokladem pro vstup mezi dárce krevních destiček je dobrý zdravotní stav, věk nad 18 let, hmotnost nad 60 kg, dobrá tolerance „náběru ze žíly“ a ochota stát se pravidelným dárcem," říká mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Dárcovství krevních destiček nebolí. Stačí, abyste splnili požadavky na dárce, a při odběru věnovali, kromě krevních destiček, i 1,5 hodiny svého času (délka odběru).

"S narůstajícím trendem dožívání vyššího věku se zvyšují i počty našich pacientů. Díky velkému pokroku v medicíně, a zároveň i díky našim dárcům, se daří úspěšně léčit stále více pacientů s hematologickými malignitami," dodává mluvčí nemocnice.

Zájemci o dárcovství mohou kontaktovat Separační centrum na tel: 377 103 825 nebo emailem vodickovap@fnplzen.cz

Foto ilustrační FN Plzeň

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new